9. Uluslararası Üsküdar Sempozyumu, Gerçekleşti

Bu yıl dokuzuncusu düzenlenen Uluslararası Üsküdar Sempozyumu, dünya çapında çalışmalar yapan 153 bilim insanını ağırlamaya hazırlanıyor.

Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi'nde 11 Kasım Cuma günü saat 19:00'da gerçekleştirilecek açılışta, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi TÜRKMEN'in konuşmasının ardından "15 Temmuz ve Üsküdar" başlıklı açılış oturumu yapılacak. Dr. Coşkun Yılmaz tarafından yönetilecek açılış oturumuna Mehmet Akif Aydın, İskender Pala, Hüseyin Besli, M. Fatih Andı ve Mustafa S. Küçükaşçı konuşmacı olarak katılacaklar. Sempozyumda yapılacak tebliğ sunumları ise 12-13 Kasım tarihlerinde 09:30-17:30 saatleri arasında Çamlıca Sabahattin Zaim Eğitim Merkezi'nde düzenlenecek paralel oturumlarla devam edecek.

"Bu yıl 153 bilim insanının katılımıyla gerçekleştireceğimiz 9. Uluslararası Üsküdar Sempozyumu ile şehrimize, kültürümüze, sanatımıza, edebiyatımıza, medeniyetimize, eğitim, siyasi, sosyal ve iktisadi tarihimize bilimsel katkılarımız devam ediyor" diyen Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi TÜRKMEN, iki yıl süren hazırlık evresi boyunca yoğun emek harcayan tüm akademisyenlere teşekkür etti.

Üsküdar'ın tarih ve kültür envanteri bu sempozyumda çıkarılıyor

Üsküdar Belediyesi tarafından bugüne kadar sekiz kez düzenlenen Uluslararası Üsküdar Sempozyumu'nda, Üsküdar'ın tarihi, kültürü, mimarisi, eğitim hizmetleri ve kurumları, sağlık hizmetleri, arşiv kaynakları, şehirleşme ve şehir kültürünün yerleşmesine katkı sağlamış öncü kimlikler gibi başlıklar altında yaklaşık 1000 tebliğ yayınlandı. Bu tebliğler her sempozyumun ardından kitaplaştırıldı ve ortaya 16 ciltlik dev bir kaynak çıkarıldı.

Bu yıl gerçekleşen 9. Uluslararası Üsküdar Sempozyumu'nun ardından tüm tebliğlerin yine basılı bir kitap olarak derlenmesi ve kütüphanelerde yerini alması bekleniyor.

Kaynak: Bültenler

09 Kasım 2016 Çarşamba 15:31

İskender Pala, Aydın, Coşkun Yılmaz, Bağlarbaşı, Güncel