AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, 26 Mart Türkiye-AB Zirvesini ilişkilerimizi ileriye götürecek bir önemli bir fırsat olarak görüyoruz" dedi.
AB Bakanı ve Başmüzakereci Çelik, Varna'da gerçekleştirilecek AB-Türkiye zirvesi öncesi sosyal medya üzerinden değerlendirmelerde bulundu. Bakan Çelik, "26 Mart'ta Varna'da yapılacak Türkiye-AB Zirvesinin hemen öncesinde AB Konseyince kabul edilen sonuç bildirgesinde yer alan Türkiye hakkındaki ifadeleri kabul etmemiz mümkün değildir. Biz, 26 Mart Türkiye-AB Zirvesini ilişkilerimizi ileriye götürecek bir önemli bir fırsat olarak görüyoruz" ifadesini kullandı.
AB tarafından da aynı olumlu ve yapıcı yaklaşımı bekledikleri vurgulayan Çelik şunları kaydetti:
"Ancak, dayanışmanın, hukukiliğin ve hakkaniyetin önüne geçtiği yerde meşruiyetten bahsedilemez. Dayanışma, sadece meşru olduğu zaman anlamlıdır. Kıbrıs sorununun çözümü için yapılan Crans Montana görüşmeleri başarısızlıkla sonuçlandığında bunun sorumlusunun GKRY ve Yunanistan olduğunu bize söyleyenlerin şimdi böyle bir açıklama yapmış olmaları çok talihsiz bir gelişme olmuştur. Biz Varna'ya samimi, iyi niyetli ve yapıcı bir anlayışla gideceğiz. AB tarafını da aynı anlayış içinde görmeyi bekliyoruz." - ANKARA

Kaynak: İHA

23 Mart 2018 Cuma 16:49

Avrupa Birliği, Ömer Çelik, Türkiye, Varna, Politika, Güncel