Medya Sektöründe 71,3 Milyar Dolarlık Dev Satın Almaya AB'den Şartlı Onay

Avrupa Birliği Komisyonu, Disney'in '21st Century Fox'u 71,3 milyar dolara satın alma teklifini verilen taahhütlere tamamen uyulması şartıyla onayladı.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, dünyanın en büyük medya ve eğlence şirketlerinden Disney'in, "21st Century Fox"u 71,3 milyar dolara satın alma teklifini koşullu onayladı. Komisyondan yapılan açıklamada, satın almanın, Disney'in verdiği taahhütlere tamamen uyması şartına bağlı olduğu belirtildi.

ÖNEMLİ YAPIMLARIN YAYIN HAKLARI DİSNEY'İN OLACAK

Açıklamada, Disney'in AB'nin onayını almak için Avrupa'daki History, H2, Crime & Investigation, Blaze ve Lifetime gibi kanalları elden çıkartmayı taahhüt ettiği bildirildi. Disney, onaylanan 71,3 milyar dolarlık satın alma kapsamında, 21st Century Fox'un film stüdyolarının, X-Men, Avatar, Simpsons ve National Geographic gibi önemli yapımlarının yayın haklarına sahip olacak, ayrıca 21st Century Fox'un online televizyon ağları Hulu ve Sky'daki hisseleri Disney'in kontrolüne geçecek.

TEKLİF 71,3 MİLYAR DOLARA YÜKSELTİLMİŞTİ

Disney, 21st Century Fox'u satın alabilmek için şirkete ilk olarak Aralık 2017'de 52,4 milyar dolar teklif etmişti. Bu teklif, kablolu TV şirketi Comcast ile yaşanan rekabet dolayısıyla kademeli olarak 71,3 milyar dolara yükseltilmişti.

DENETLEME YETKİSİ AB KOMİSYONU'NDA

Avrupa ülkelerinde faaliyet gösteren şirketlerin sektörlerinde rekabete aykırı durum olup olmadığını veya bir şirket birleşmesinin piyasalara etkilerinin ne olacağını denetleme yetkisi AB Komisyonu'nda bulunuyor. Komisyon, söz konusu incelemede rekabete aykırı durum tespit ederse buna yönelik tedbirler alabiliyor ve şirket birleşmelerini engelleyebiliyor.

Kaynak: AA

06 Kasım 2018 Salı 21:52

Avrupa, Avrupa Birliği, Fox, Medya, Ekonomi, Güncel