AB, koronavirüs nedeniyle ilaç üreticilerinin iş birliğine izin verdi

Avrupa Birliği, yeni tip koronavirüs nedeniyle bazı rekabet kurallarını askıya alarak ilaç üreticilerinin sınırlı biçimde iş birliği yapmalarına izin verdi.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu,yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle rekabet kurallarına ilişkin geçici kararlar alındığını duyurdu.

Açıklamada, koronavirüs salgınının sağlık sektöründe belirli ürün ve hizmetlere olan talebi ciddi ölçüde artırdığı ve tedarik zincirlerini bozduğu anımsatıldı. Bu durumun özellikle Kovid-19 hastalarını tedavi etmek için kullanılan ilaç ve tıbbi ekipmanlarda kıtlığa neden olabileceğine dikkat çekilen açıklamada, Kovid-19 gibi istisnai bir durumda vatandaşların yararı için ilaç şirketlerinin üretim stokları ve dağıtımları konusunda iş birliği yapabilecekleri belirtildi.

NORMAL ŞARTLARDA AB REKABET KURALLARINA AYKIRI

Açıklamada, eşdeğer ilaç üreticilerinin de aralarında iş birliği yapabileceklerine vurgu yapıldı. Söz konusu iş birliğinin normal koşullarda AB rekabet kurallarına aykırı olduğu anımsatılan açıklamada, Kovid-19 salgınında alınan tedbirlerin vatandaşlara fayda sağlayacağının da altı çizildi.
AB, koronavirüs nedeniyle ilaç üreticilerinin iş birliğine izin verdi - Son Dakika Ekonomi
Kaynak: AA
08 Nisan 2020 Çarşamba 16:04

Son Dakika