BBC

ABD Adalet Bakanı, Şiddet Mağduru Kadının Sığınma Hakkını Geri Aldı

ABD, aile işi şiddet ya da çete şiddetinin artık sığınma için yeterli bir kriter olmayacağını açıklayarak El Salvadorlu bir kadına verdiği sığınma hakkını iptal etti.

ABD Adalet Bakanı Jeff Sessions, eski kocasının tecavüz ettiği ve dövdüğü El Salvadorlu bir kadına sığınma hakkı veren kararı bozarak tarihi bir karara imza attı.

ŞİDDET SIĞINMA İÇİN YETERLİ DEĞİL

Jeff Sessions bundan sonra ABD'nin sadece aile işi şiddet ya da çete şiddetine maruz kalmanın, göçmenlerin sığınma hakkı için yeterli bir kriter olmayacağını açıkladı.

İnsan hakları savunucuları, kararın on binlerce göçmeni etkileyeceğini söylüyor.

ABD Adalet Bakanı Session'ın hükmü, 2014'de ABD'ye yasadışı yollarla giren El Salvadorlu bir kadının davası hakkında.

"SIĞINMA HAKKI SORUNLARA ÇARE DEĞİL"

ABD'li yetkililer, eşinin tecavüzü ve fiziksel şiddetine uğrayan kadına 2016'da sığınma hakkı verdi. Sessions, 2 yıl sonra bu kararın bozulmasına hükmetti.

"Sığınma hakkı, dünyada her gün yaşanan sorunları gidermek anlamına hiçbir zaman gelmemiştir" diyen Sessions, kadının devlet eliyle yaşanan şiddet değil "özel bir suç eyleminin" mağduru olduğunu da kararına gerekçe gösterdi.

YILDA 10 BİN KİŞİ BU SEBEPLE BAŞVURU YAPIYOR

ABD'de göç mahkemeleri Sessions'ın başında olduğu Adalet Bakanlığı'nın çatısı altında.

Karar özellikle aile içi şiddet ve çete şiddetinin sık görüldüğü Orta Amerika ülkelerini etkileyecek. Yılda 10 bin göçmen bu gerekçeyle başvuruyor

GÖÇMEN ÇOCUKLARI AİLELERİNDEN AYIRIYORLAR

Başkan Donald Trump'ın kaçak göçe karşı "sıfır hoşgörü" politikası ülkede tartışma konusu.

Son olarak göçmenlik merkezlerinde yer kalmaması nedeniyle kaçak göçmenler, federal hapishanelere nakledilmeye başlandı.

ABD Adalet Bakanı Sessions, geçen hafta göçmen çocukları ailelerinden ayırmaya zorlayacak politikaları savunmuştu. ABD Göç Konseyi "Karar sayısız anne ve çocuğu istismarcılarına ve suç çetelerine geri yollamak anlamına gelecek" diyor.

Kaynak: BBC

BBC
12 Haziran 2018 Salı 02:26

Amerika Birleşik Devletleri, Komik - İlginç, Dünya
YORUMLAR