ABD, Afganistan'daki asker sayısını 2 bin civarında azalttı

ABD'li Orgeneral Miller, 'Kamuoyunca çok bilinmeyebilir ancak optimizasyon sürecinin bir parçası olarak buradaki askeri gücümüzü 2 bin civarında azalttık.' dedi.

ABD'nin Afganistan'daki Kararlı Destek Misyonu Komutanı Orgeneral Austin Scott Miller, yeni karar alarak Afganistan'daki asker sayısını 2 bin civarında azalttıklarını açıkladı.

AMERİKA AFGANİSTAN'DAKİ BİRLİKLERİNİ AZALTIYOR

ABD Savunma Bakanı Mark Esper ile birlikte Afganistan'ın başkenti Kabil'de düzenlediği ortak basın toplantısında Orgeneral Miller, "Kamuoyunca çok bilinmeyebilir ancak optimizasyon sürecinin bir parçası olarak buradaki askeri gücümüzü 2 bin civarında azalttık." dedi.

AFGANİSTAN'DA KAÇ ABD ASKERİ VAR?

Konuyla ilgili daha sonra açıklama yapan ABD'nin Afganistan Kuvvetleri Sözcüsü Albay Sonny Leggett, geçen yıl ABD'nin ülkedeki asker sayısının 15 bin ve şu an itibariyle 13 bin civarında olduğunu belirtti.

Çekilen kuvvetlerin çoğunlukla Kabil'deki karargahtan olduğuna dikkati çeken Albay Leggett, bu durumun Afganistan'dan çekilmeyle ilgili değil, genel bir ayarlamanın parçası olduğunu vurguladı.

ABD, Afganistan'daki asker sayısını 2 bin civarında azalttı - Son Dakika

Kaynak: AA

22 Ekim 2019 Salı 09:03

Amerika Birleşik Devletleri, Afganistan, Miller, Güncel