ABD'li Eski Bakan: Erdoğan, Bolton'ı Kabul Etmeyerek Onu Aşağıladı

Türkiye'ye yaptığı ziyarette Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kendisine randevu verilmeyen ABD'nin Ulusal Güvenlik Danışmanı Bolton hakkında konuşan ABD'li eski Bakan Chuck Hagel 'Aşağılandı' dedi.

ABD eski Savunma Bakanı Chuck Hagel, CNN televizyonunda Christiane Amanpour'a ABD'nin Suriye politikası konusunda değerlendirmelerde bulundu. Hagel, ABD'nin Ulusal Güvenlik Danışmanı Bolton'ın, Türkiye'de yaptığı ziyareti talihsizlik olarak değerlendirdi.

"CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN BOLTON'I AŞAĞILADI"

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'ın Türkiye'den YPG/PKK için teminat almadan ABD'nin Suriye'den çekilmeyeceğine yönelik açıklamalarınıdeğerlendiren Hagel şöyle konuştu:

"Ulusal Güvenlik Danışmanı Bolton'ın Türkiye'de yaptığı toplantılar ABD için aşağılayıcıydı. Erdoğan onu aşağıladı. Onunla konuşmadı bile çünkü Bolton bizim Suriye'den çekilmemiz için Türkiye'nin yapması gerektiği şeylerden bahsetti. 'Biz bunu yapmadan önce bir ülke şunu yapmalı derken' çok dikkatli olmalısınız. Bu, kesinlikle gurur meselesi veya dış politikanın başka boyutları üzerinden yemek istemediğiniz şamarları yedirtir. Bu tehlikeli, kafa karıştırıcıdır. Bu büyük meseleler için müttefiklerle ortak bir yol bulmaları gerekir."

ABD eski Savunma Bakanı Chuck Hagel

ERDOĞAN, BOLTON'IN RANDEVU TALEBİNİ KABUL ETMEDİ

Bolton, dün Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, MİT Başkan Yardımcısı ve diğer yetkililerle buluştu. Görüşmenin ardından Erdoğan'la görüşmek isteyen Bolton, reddedildi. Erdoğan da grup toplantısında konuya ilişkin "Bolton'ın muhatabı İbrahim Kalın Bey. Dolayısıyla İbrahim Kalın Bey kendisiyle görüşme yapacaktı. Biz eğer gerekli görürsek, böyle bir talebe biz de evet diyebilirdik. Ama İbrahim Kalın Bey, ondan sonra Genelkurmay Başkanımız, onlar görüşmeleri zaten yaptılar. Bizim tabii şu anda yoğun mesaimiz var. Böyle bir şeye şu anda gerek yok" dedi.

Bolton ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın
ABD'li Eski Bakan: Erdoğan, Bolton'ı Kabul Etmeyerek Onu Aşağıladı - Son Dakika
10 Ocak 2019 Perşembe 13:06

Amerika Birleşik Devletleri, Türkiye, Dünya, Güncel