BBC

ABD'de yaz kampında 260 çocuk virüse yakalandı, çıkan rapor korkuttu: Koronavirüs okullarda sanılandan çok daha hızlı yayılabilir

ABD'nin Georgia eyaletinde bir yaz kampında 260 çocuğun koronavirüse yakalanmasının ardından hazırlanan rapor, korkutan bir ihtimali gün yüzüne çıkardı. "Virüs okullarda tahmin edilenden daha hızlı yayılabilir" diyen yetkililer, olayın yaşandığı kampta tüm önlemlere rağmen vaka sayısının yüksek olmasına dikkat çekiyor.

ABD Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezleri (CDC), okul ve yaz kamplarında koronavirüsün başta tahmin edilenden daha hızlı yayılabileceğini açıkladı.

Kurumun ABD'nin Georgia eyaletinde bir yaz kampında koronavirüs vakaları görülmesiyle ilgili raporunda belirti görülmeyen vakaların bile Covid 19'un yayılmasında önemli bir rol oynayabileceği belirtildi.

Daha önce bu alanda yapılan bir dizi çalışma, çocukların nadiren birbirlerine ya da başkalarına hastalık geçirdiğine işaret ediyordu.

YAZ KAMPINDA 260 ÇOCUK VİRÜS KAPTI

Georgia'da 600 kişinin katıldığı bir yaz kampında 260 kişi hastalığa yakalanmıştı. 6 ila 19 yaşlarındaki kampçıların kalabalık odalarda uyuduğu kampta, koronavirüsle ilgili kurallara uyulduğu, personelin maske taktığı, çocukların ise zorunlu olmadığı için takmadığı belirtiliyor.

Eyalette bu hafta virüs taşıyan ya da hasta kişilerle teması olduğu belirtilen 260 çalışanın okullara girmesi yasaklandı.

Rapora göre, kamptaki salgın Haziran sonlarında ortaya çıktı. Genç bir kamp görevlisinin belirtiler göstermesi üzerine 344 katılımcıya test yapıldı. Bu kişilerden 260'ının testleri pozitif çıktı.

CDC, raporda "Bulgular, kamp çalışanlarının hastalığı önlemeye yönelik tavsiyelere uymasına karşın, çocukların geceyi birlikte geçirdiği bir ortamda Covid 19'un yüksek bir oranda tüm yaş grubundaki insanlara hızla bulaşabildiğini gösteriyor" denildi.

"ÇOCUKLAR HASTALIĞIN YAYILMASINDA ÖNEMLİ BİR ROL OYNAYABİLİR"

Raporda "Belirtili görülmeyen vakaların yaygın olduğu görüldü. Araştırmamız, tüm yaştaki çocukların Covid 19 riskine açık olduğunu ve daha önceki raporların aksine çocukların hastalığın yayılmasında önemli bir rol oynayabileceğini gösteriyor" ifadeleri yer aldı.

İSRAİL'DE VAKALAR ARTINCA OKULLAR YENİDEN KAPATILMIŞTI

Okulların mayısta açıldığı İsrail'de çocuklar arasında çok sayıda vaka görülmüştü. Daha önce salgının önlenmesi açısından başarılı bir ülke olarak gösterilen İsrail'de vakaların yeniden artmaya başlamasında okulların açılmasının etkili olduğu söyleniyor. Vakaların artmasından sonra İsrail genelinde 100 kadar okul mayıs sonunda tekrar kapatılmış binlerce öğrenci ve öğretmen karantinaya alınmıştı.

Kudüs'teki Rehavia Listesi'nde 153 öğrenci ve 25 okul çalışanının koronavirüs testleri pozitif çıkmıştı.

ABD'de yaz kampında 260 çocuk virüse yakalandı, çıkan rapor korkuttu: Koronavirüs okullarda sanılandan çok daha hızlı yayılabilir - Son Dakika Dünya
Kaynak: BBC
06 Ağustos 2020 Perşembe 10:40
YORUMLAR (7)
  • Haydar : Bütün dünya insanlığı iyi dinleyin. Hepimizi bile bile zehirliyorlar artık açın gözünüzü ve bunu yapanlardan hesap sorun yoksa hepimizi yavaş yavaş öldürecekler. Bu yapıyı tüm dünya insanlığı el ele vererek çökertiriz.
    Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • not : okullar 5 aydır kapalı , rakamlar ise aynı seyrinde. her gün gece yarılarına kadar sokaktalar. sokaktan kapmadıgını okuldan mı kapacaklar ?
    Cevap Yaz 1 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız

Son Dakika