ABD'nin İstanbul Açıklamasına Türkiye'den İlk Tepki: Benzer Gelişmeler ABD'de de Yaşandı

ABD'nin YSK'nin İstanbul kararıyla ilgili 'Not ediyoruz' açıklamasına yanıt veren Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, karara saygı duyulması gerektiğini vurgulayarak 'Benzer gelişmelerin daha önce ABD'de de yaşandığının, bunların demokrasinin kuralları çerçevesinde çözümlendiğinin hatırda tutulması gerekir' dedi.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) İstanbul Belediye Başkanlığı seçimlerinin yenilenmesine karar verdi. Karara ilişkin açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanlığı, "Bu olağandışı durumu not ediyoruz." ifadelerini kullandı. Açıklamaya tepki gösteren Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, "Bu karara herkesin saygı göstermesi gerekir. Benzer gelişmelerin daha önce ABD ve başka ülkelerde de yaşandığının, bunların demokrasinin kuralları çerçevesinde çözümlendiğinin hatırda tutulması gerekir." dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus'un ve ABD Kongre Üyelerinin İstanbul'da yerel seçimlerin yenilenmesine ilişkin açıklamalarına Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy'un cevabı şu şekilde oldu:

"ÖZGÜR VE DEMOKRATİK SEÇİMLER..."

"Özgür ve demokratik seçimler Türkiye'nin devlet geleneğinin vazgeçilmez bir parçasıdır. Her seçimde ulaşılan yüksek katılım oranı, halkımızın demokrasiye olan bağlılığını ve seçim sistemine olan güvenini en iyi şekilde ortaya koymaktadır."

"KARARA HERKESİN SAYGI GÖSTERMESİ GEREKİR"

"İstanbul'da seçimlerin yenilenmesi kararı 31 Mart 2019'da yapılan seçimlerde kanuna aykırı unsurların tespit edilmesi nedeniyle alınmıştır ve seçim sonuçlarından bağımsızdır. Seçimleri yönetme ve denetleme yetkisini Anayasamızdan alan ve üyeleri yüksek yargı organları mensupları arasından seçilen Yüksek Seçim Kurulu tarafından alınan bu karara herkesin saygı göstermesi gerekir. Benzer gelişmelerin daha önce ABD ve başka ülkelerde de yaşandığının, bunların demokrasinin kuralları çerçevesinde çözümlendiğinin hatırda tutulması gerekir."

"Türk halkının iradesinin sandığa en doğru şekilde yansıması hem kanunlarımızın hem de uluslararası yükümlülüklerimizin bir gereğidir. Bunun yerine getirilmesi, bundan önceki seçimlerde olduğu gibi 23 Haziran'da yapılacak seçimlerde de ülkemizin önceliği olacaktır."

NE OLMUŞTU?

ABD Dışişleri Bakanlığı, YSK'nin İstanbul seçimlerini yenileme kararına yazılı bir açıklama ile tepki gösterdi. Açıklamada, "Türkiye'nin diğer dostları gibi biz de İstanbul seçimlerinin yenilenmesiyle ilgili bu olağandışı durumu not ediyoruz." denildi.

ABD'nin İstanbul Açıklamasına Türkiye'den İlk Tepki: Benzer Gelişmeler ABD'de de Yaşandı
ABD'den YSK'nin İstanbul Kararına İlişkin İlk Açıklama: Not Ediyoruz ABD'den YSK'nin İstanbul Kararına İlişkin İlk Açıklama: Not Ediyoruz
09 Mayıs 2019 Perşembe 10:40

Dışişleri Bakanlığı, İstanbul, Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri, Politika, Dünya, Güncel
İSTANBUL SEÇİM SONUÇLARI