ABD Rusya'nın S-400 Kalkanını Delmek İçin Suriye'yi 'Tomhawk Füzesi'yle Vurdu

ABD, 'Kızılderili baltası' anlamına gelen Tomahawkları Akdeniz'deki savaş gemisinden gönderdi. ABD'nin tercihinin nedeni Rusya'nın S-400'lerine hedef olmamak.

Pentagon, Suriye'nin İdlib şehrine düzenlenen kimyasal silah saldırısı sonrası toplantı halindeydi. Sabah saatlerinde Pentagon, Suriye rejimine ait bir hava üssüne 50'den fazla Tomhawk füzesi fırlattığını açıkladı. 'Kızılderili baltası' anlamına gelen 'Tomhawk füzesi'nin özellikleri ve ne olduğu merak konusu oldu.

'TOMHAWK FÜZESİ 'KIZILDERİLİ BALTASI' ANLAMINA GELİYOR

'Kızılderili baltası' anlamına gelen Tomahawk, gemi ve denizaltılardan atılıyor. Nükleer başlık tayışabiliyor. Fiyatı 500 bin dolardan, 1.4 milyon dolara kadar yükselebiliyor. Uzunluğu: 5.5-6.25 metre, ağırlığı 1315-1587 kilo, çapı 51.81 cm, menzili 2500 km. Tomahawk füzesi, 450 kilo patlayıcı taşıyabiliyor ve saatte 880 km hıza ulaşıyor.

BU FÜZE RADARA YAKALANMIYOR

Akıllı füze olarak adlandırIlan Tomahawk füzeleri, alçak irtifadan yeryüzüne paralel hareket ediyor, engellerin çevresinden dolanıyor ve radara yakalanmıyor. Sığınaklar, radarlar, komuta merkezleri saldırılarında kullanılıyor.

ABD NEDEN TOMAHAWK FÜZESİNİ KULLANDI?

ABD son derece teknolojik olan Tomahawk füzelerini daha önce de kullanmıştı. Ancak Suriye'de DEAŞ'a yönelik operasyonlarda savaş uçaklarını kullanan ABD, bu kez Akdeniz'de bulunan savaş gemisinden gönderdiği Tomahawk füzelerini tercih etti. ABD'nin bu tercihinin sebebi ise Rusya'nın S-400 uçaksavarlarına hedef olmamak.

"HAVA SALDIRISINDA PİLOTLAR ÖLSEYDİ, TRUMP ALEYHİNE KULLANILABİLİRDİ"

Öte yandan ABD Ordusu yetkilisi, olası bir hava saldırısında savaş pilotlarının hayatını kaybedebileceğini ve bunun da Trump alehine kullanabileceğini söyleyerek Tomahawk füzelerine başvurduklarını söyledi.

07 Nisan 2017 Cuma 08:20

Akdeniz, İdlib, Suriye, Dünya, Güncel