ABD'nin Yeni Ankara Büyükelçisi, Yarın Türkiye'ye Geliyor

ABD’nin Ankara Büyükelçisi John Bass’ın yarın Türkiye’ye gelerek göreve başlayacağı bildirildi.

ABD’nin Ankara Büyükelçisi John Bass’ın yarın Türkiye’ye gelerek göreve başlayacağı bildirildi. Büyükelçilik’ten yapılan açıklamada Bass’ın gelişinde gazetecilere kısa bir açıklama yapacağı duyuruldu.
ABD Büyükelçiliği’nden konuyla ilgili yapılan kısa açıklama şu şekilde: "ABD’nin Ankara Büyükelçisi John Bass, 18 Ekim 2014 Cumartesi günü Türkiye’ye gelecektir. Büyükelçi Bass, Ankara Esenboğa Havaalanı VIP Salonu önünde saat 12.15’te gazetecilere kısa bir açıklama yapacaktır."
JOHN BASS, 3 YIL TİFLİS BÜYÜKELÇİLİĞİ YAPTI
John Bass’in ABD’nin Ankara Büyükelçisi olarak atanması, ABD Senatosu tarafından 17 Eylül 2014 tarihinde onaylanmıştır. ABD Dışişleri Bakanlığı’nda Kıdemli Diplomat olan Bass, 2012-2014 yılları arasında Bakan Özel Müşaviri; 2009-2012 yılları arasında ise ABD'nin Tiflis Büyükelçisi olarak görev yapmıştır. Diplomatlık kariyerine 1988 yılında başlayan Bass, ABD’nin Irak, Italya, Belçika ve Çad’daki diplomatik misyonlarında da çeşitli görevlerde bulunmuştur. Büyükelçi Bass’in Washington’da üstlendiği görevler arasında ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney'nin ekibinde Özel Kalem Müdürlüğü, Dışişleri Bakan Yardımcısı Strobe Talbott’un Danışmanlığı, Dışişleri Bakanlığı Operasyonlar Merkezi’nde Direktörlük ve Avrupa güvenlik konularına odaklanan diğer görevler bulunmaktadır. Bass, Dışişleri Bakanlığı tarafından pek çok başarı ödülüne layık görülmüştür. Bir devlet memuru ile Amerikan Ordusu’na mensup bir hava subayının oğlu olarak New York şehir merkezinin kuzeyinde dünyaya gelen ve büyüyen Bass, Dışişleri Bakanlığı’na katılmadan önce gazete editörü ve siyasi kampanya danışmanı olarak çalışmıştır.

Kaynak: CİHAN

17 Ekim 2014 Cuma 12:41

Esenboğa Havaalanı, Dışişleri Bakanlığı, Türkiye, Dünya