Abdullah Gül Cidde'de Türkiye'nin Başarılarını Anlattı

Özgür ALTUNCU - DHA - Adaylık gibi bir düşüncesinin olmadığını söyledikten sonra Suudi Arabista'a giden 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, siyasete girmeden önce 8 yıl görev yaptığı İslam Kalkınma Bankası'nın Cidde'deki toplantısına katıldı.

Özgür ALTUNCU - DHA - Adaylık gibi bir düşüncesinin olmadığını söyledikten sonra Suudi Arabista'a giden 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, siyasete girmeden önce 8 yıl görev yaptığı İslam Kalkınma Bankası'nın Cidde'deki toplantısına katıldı. İslam Kalkınma Bankası Grubu'nun gelecek 10 yıllık stratejisini ele alındığı Cidde'deki Başkanlık İstişare Paneli toplantısında konuşan Gül, Ekonomik kalkınmanın ve büyümenin temelinde iyi yönetim vardır. Kurallara dayalı bir sistem, hukukun üstünlüğü, şeffaflık, öngörülebilirlik ve güven gibi çok çeşitli unsurlardan oluşan iyi yönetişimin eksik olması halinde İKBG'nin yapacağı çalışmalar arzu edilen sonucu vermeyecektir dedi.

TÜRKİYE'Yİ ÖRNEK GÖSTERDİ

İKBG'nin uygulamalarıyla, faaliyetleriyle ve kurumsal yapısıyla iyi yönetişimi teşvik etmesinin zaruri olduğunu belirten Gül, Türkiye'nin 2002 yılından başlayarak hayata geçirdiği reformlar sayesinde, iyi yönetişimi tesis ederek yatırım için bir cazibe merkezi haline dönüştüğünü söyledi. Gül, İKBG'nin kredi ve borç verirken üye ülkelerin uygun ortamı sağlamaya hazır ve istekli olmasını temin etmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

KİMLER KATILDI Geçtiğimiz sene 40. Kuruluş yıldönümünü kutlayan İKBG'nin gelecek 10 yıllık stratejik planını ele almak üzere Bankanın Cidde'deki merkezinde düzenlenen toplantıya 11.Cumhurbaşkanı Gül'ün yanısıra Endonezya eski Cumhurbaşkanı Yusuf Habibbi, ASEAN eski Genel Sekreteri Abdul Halim Pitsuwan, Nobel Barış Ödülü sahibi Muhammed Yunus, Al Baraka Grup Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Kamel gibi isimler de katıldı.

Kaynak: DHA

20 Mart 2015 Cuma 10:34

Türkiye, İslam Kalkınma Bankası, Abdullah Gül, Politika, Güncel