Adalet Bakanı İpek: (2)

Adalet Bakanı Kenan İpek, Suruç katliamının yaşandığı 22 Temmuz'dan bugüne kadar PKK, KCK, YGH, YDG-H örgütüne mensup bin 308, DAEŞ ve El Kaide'ye mensup 276, DHKP-C ve diğer sol terör örgütlerine mensup 89 kişinin tutuklandığını bildirdi.

Adalet Bakanı Kenan İpek, Suruç katliamının yaşandığı 22 Temmuz'dan bugüne kadar PKK, KCK, YGH, YDG-H örgütüne mensup bin 308, DAEŞ ve El Kaide'ye mensup 276, DHKP-C ve diğer sol terör örgütlerine mensup 89 kişinin tutuklandığını bildirdi. 

Ankara Hakimevi'nde yargı muhabirleriyle bir araya gelen İpek, şu anda Türkiye genelinde 361 cezaevinde, 173 bin 87 tutuklu ve hükümlü bulunduğunu, bunlardan 44 bin hükümlünün infazlarının açık cezaevinde yapıldığını söyledi.

İpek, tutuklu ve hükümlülerin, 164 bin 105'inin erkek, 6 bin 307'sinin kadın, 2 bin 287'sinin de suça sürüklenen çocuklardan oluştuğunu aktardı. 

Tutuklu ve hükümlülerin, 163 bin 391'inin adli, 7 bin 447'sinin terör, 2 bin 249'unun diğer örgütlü suçlar nedeniyle cezaevinde bulunduklarını ifade eden İpek, cezaevlerinde bulunan 25 bin 698 kişinin tutuklu, 147 bin 389'unun da hükümlü olduğunu bildirdi. 

Bakan İpek, son yıllara kadar cezaevlerinde tutuklu oranın hükümlülere göre fazla olduğunu, bunun Avrupa ile kıyaslandığında da görüldüğünü ifade ederek, günümüzde bu oranın Avrupa ortalamasına indirildiğini belirtti. 

22 Temmuz'dan bugüne terör örgütlerine yönelik çalışmalar

Suruç katliamı sonrasında 22 Temmuz'dan bugüne kadar terör örgütlerine yönelik çalışmalar hakkında da bilgi veren Kenan İpek, "Suruç katliamının yaşandığı 22 Temmuz'dan bugüne kadar etkin yapılan çalışmalarla bugün itibariyle PKK, KCK, YGH, YDG-H örgütüne mensup bin 308 kişi tutuklanmıştır. DAEŞ ve El Kaide'ye mensup 276 tutuklama, DHKP-C ve diğer sol terör örgütlerine mensup 89 kişi tutuklanmıştır. Toplam bin 673 tutuklama olayı gerçekleştirildi. Yine 22 Temmuz tarihi sonrası bin 463 kişi hakkında da mahkemelerimizce adli kontrol kararı verildi" diye konuştu.

Kenan İpek, 22 Temmuz itibariyle cezaevlerinde terör örgütü DEAŞ'a mensup 6 hükümlü ve 52 tutuklu bulunduğunu belirterek, "Bugün itibariyle 264 tutuklu, 7 hükümlü olmak üzere 271 DEAŞ mensubu cezaevlerimizde bulunmaktadır. 22 Temmuz'dan sonraki yapılan çalışmalar ve operasyonlarda tutuklanan kişi sayısı da 212" dedi. 

İpek, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde bazı il ve ilçelerde "sözde özerklik ve öz yönetim" açıklayan ve ilan eden belediye başkanları, il ve ilçe başkanlarıyla ilgili de şu an itibariyle 9 bölgede, 28 tutuklama, 23 adli kontrol kararı verildiğini bildirdi. Kenan İpek, 14 kişi hakkında da yakalama kararı çıkarıldığını ve bu kişilerin arandığını söyledi. 

Terör örgütlerine göre dağılım

Cezaevlerinde terör suçundan bulunan toplam 7 bin 469 hükümlü ve tutuklunun, 5 bin 534'ünün PKK, 366'sının KCK, 292'sinin DHKP-C, 11'inin Devrimci Karargah Örgütü, 51'inin MLKP, 93'ünün TKP-ML TİKKO ve 243'ünün diğer sol örgütlerden olduğuna değinen İpek, cezaevlerinde toplam 6 bin 590 sol örgüt mensubu hükümlü ve tutuklu bulunduğunu bildirdi. 

İpek, tutuklu ve hükümlülerin, 292'sinin Hizbullah, 90'nın El Kaide, 25'inin Sivas olayları nedeniyle, 15'inin İBDA-C, 20'sinin İslami Hareket, 12'sinin Hizbut Tahrir, 271'inin DEAŞ nedeniyle cezaevinde bulunduğuna işaret ederek, "Bu sağ örgütler içinde 'Paralel Yapı' dediğimiz örgüt de var. Bundan da şu an itibariyle 112 tutuklu var" dedi. 

"Paralel Devlet Yapılanması" ile ilgili şu anda da 28 ilde soruşturmanın devam ettiğini, bazı yerlerde açılan kamu davasının mahkemeler tarafından kabul edildiğini bildiren İpek, "Bu soruşturma ve kovuşturmalarda 750 şüpheli ve sanık bulunuyor" diye konuştu. 

Suçlara göre dağılımda birinci sıra hırsızlık 

Cezaevlerinde en çok hırsızlık suçundan tutuklu ve hükümlü bulunduğuna dikkati çeken İpek, "Birinci sırada hırsızlıktan 37 bin 951, ikinci sırada uyuşturucu suçu 32 bin 397 tutuklu ve hükümlümüz var. Adam öldürme suçu 28 bin 585 ile üçüncü sırada, yaralama 21 bin 107, yağma ve gasp 20 bin 993, cinsel suçlarla ilgili de 14 bin 230 kişi bulunuyor. Liste bu şekilde devam ediyor" diye konuştu.

Bakan İpek, cezaevlerinde toplam 3 bin 365 yabancı bulunduğunu, birinci sırayı bin 140 kişi ile Suriyelilerin oluşturduğunu, ikinci sırada 414 kişi ile İranlıların, üçüncü sırada ise 245 kişi ile Gürcistanlıların yer aldığını ifade etti. 

Denetimli serbestlik rakamları hakkında da bilgi veren İpek, 239 bin kişi hakkında toplam 294 bin 18 dosya üzerinden işlem yapıldığını dile getirdi. 

Cumhurbaşkanına hakaret suçu 

Adalet Bakanı Kenan İpek, "Cumhurbaşkanına hakaret" suçu kapsamında gelen eleştirilere de yanıt verdi. 

Cumhurbaşkanına yapılan hakaretlerle ilgili Cumhuriyet Başsavcılıklarının resen veya şikayet üzerine takip yaptığını vurgulayan İpek, şöyle devam etti:

"Sanki Avrupa'da, Avrupa Birliğine ve Avrupa Konseyine üye ülkelerde, devlet, hükümet başkanlarına yapılan hakaretlerin suç olmadığı vurgusu yapılıyor. Bu aslında doğru değil. İtalya, Polonya, İspanya, İsveç, Almanya, İngiltere gibi ülkelerde devlet ve hükümet başkanlarına yapılan hakaretlerle ilgili para veya hapis cezası düzenlenmiş bulunuyor. Bu, söylenenlerin doğru olmadığını ifade ediyorum. Sayın Cumhurbaşkanımızın halk tarafından seçildiği tarihten itibaren bin 300 dosya üzerinden kovuşturma izni istendi Adalet Bakanlığından, biz bunun 862'sine kovuşturma izni verdik, 30'una kovuşturma izni vermedik, diğerleri de devam ediyor."

 Türk Ceza Kanunu'nun, "Türklüğü, Cumhuriyeti, devleti ve organlarını aşağılama" suçunu düzenleyen 301. maddesiyle ilgili bin 94 dosyada kovuşturma izni istendiğine değinen İpek, bunlardan da 198'ine izin verdiklerini, 837'sine ise eleştiri sınırları içinde kaldığı gerekçesiyle izin vermediklerini açıkladı. 

Tutuklu gazeteciler 

İpek, tutuklu gazetecilerle ilgili olarak da sürekli spekülasyon yapıldığını belirterek, şöyle konuştu:  

"Elimizdeki kayıtlara göre gazeteci olduğunu beyan eden 42 kişi ceza infaz kurumlarında bulunuyor, kendi beyanları. Bunlardan sadece 2'sinin basın kartı sahibi olduğunu biliyoruz. Bunların hiç biri gazetecilik faaliyeti nedeniyle ceza infaz kurumlarında bulunmuyor. Suçları, terör, gasp, hırsızlık diğer suçlar. Bugün cezaevinde basın kartı olan iki kişiden Hidayet Karaca, 'örgüt kurmak ve yönetmek' iddiasıyla tutuklu, Yaşar Oflaz ise 'kaynak göstermeksizin yeniden yayım' suçundan hükümlü olduğu elimizdeki bilgilere göre anlaşılıyor."

Yargının iş yükü 

İpek, Yargı Reformu Stratejisi üzerindeki çalışmalar hakkında da bilgi verdi.

Yargının en önemli sorununun iş yükü olduğuna dikkati çeken İpek, 2014'te yargının iş yükünün 6 milyon dosyayı geçtiğini anlattı. Yapılacak çalışmalarla iş yükünü 4 milyona kadar düşürüleceğine inandıklarını bildiren İpek, her işin yüksek yargıya taşınmasının da diğer önemli bir sorun olduğunu dile getirdi.

İstinaf mahkemeleri Haziran'da

Kenan İpek, Yargıtay'ın dosya sayısının da 1 milyonu bulduğunu hatırlatarak, istinaf mahkemelerinin bina ve personel durumunun büyük ölçüde halledildiğini, ocak ayında da bu mahkemelerde görev alacak hakim ve savcılarla ilgili kararname çalışmalarının başlayacağını ifade etti.

İpek, "İstinaf mahkemelerinin kapılarını haziran ayında açmış olacağız. 520'si Yargıtay üyeli, bin 200 tetkik hakimli bir sistem. Bunu izah etmemiz de zor. Doğru da değil, yıllar geçiyor, dosyalar karara bağlanamıyor" dedi. 

Adalet Bakanı İpek, yargıya güven konusunda ellerinde yalnızca TÜİK rakamları bulunduğunu, güven ve memnuniyet anketlerini düzenli yaptıracaklarını bildirdi. 

Özellikle yüksek yargıda çok başlılık bulunduğunu belirten İpek, yargı yollarının sadeleştirilmesi çalışmaları da yürüteceklerini, bunun Anayasa değişikliğini gerektirdiğini söyledi. 

SATÜRN Projesi hakkında da bilgi veren İpek, ülke genelinde ideal yargılama sürelerinin belirleneceğini, vatandaş dava açtığı zaman, davasının ne zaman sonuçlanacağını bileceğini anlattı.

İpek, hakim, savcı ve personel sayısında da önemli artış sağlandığını, adli ve idari yargıda hakim savcı sayısının 2002'de 9 bin 349 iken yüzde 58 artarak bugün 14 bin 765'e çıktığını kaydetti. 

(Bitti)

Kaynak: AA

20 Ekim 2015 Salı 13:37

Avrupa, Kenan İpek, Politika, Güncel