Adana Adliyesi Sınav Merkezi Oldu, 4 Bin 200 Kişi Uygulama Yaptı

Adana Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu Başkanlığı, Adalet Bakanlığı tarafından ilan edilen sözleşmeli zabıt katibi alımı için çevre il ve ilçelerde bulunan 15 adliyeye girmek isteyenler için 10 parmak uygulama sınavı yaptı.

Adana Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu Başkanlığı, Adalet Bakanlığı tarafından ilan edilen sözleşmeli zabıt katibi alımı için çevre il ve ilçelerde bulunan 15 adliyeye girmek isteyenler için 10 parmak uygulama sınavı yaptı. 4 bini aşkın aday, bilgisayarda 3 dakikada yanlışsız 90 kelime yazabilmek için ter döktü.
Adana'ya alınacak 50 zabıt katibinin yanı sıra Aksaray, Alanya, Konya, Kozan, Manavgat, Silifke, Tarsus, Hatay, İskenderun, Kırıkhan ve Kilis'te bulunan adliyeler ile Konya Bölge Adliye Mahkemesi toplam 214 zabıt katibi kadrosu için sınav yapacak adalet komisyonu Adana Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu Başkanlığı oldu. Söz konusu kadrolara yerleşmek için 5 bine yakın kişi komisyona başvuruda bulunurken, Kamu Personeli Seçme Sınavı'na (KPSS) göre yapılan elemeyle 4 bin 280 kişi uygulama sınavına girmeye hak kazandı. Söz konusu illerdeki adliyelerde çalışmak üzere başvuranlar için, cumartesi ve pazar günleri Adana Adliyesi'nde 10 parmak uygulama sınavı yapıldı. Komisyon tarafından her il ve adliye için belirli saatler verildiği için, binlerce kişi yoğunluk ve yığılma yaşamadan sınavı gerçekleştirdi. Adalet Komisyonu Başkanı Mehmet Ali Çolak ile Komisyon Üyesi ve Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan'ın da bizzat takip ettiği sınavda, adaylar bilgisayarda 3 dakikada yanlışsız 90 kelime yazmak için ter döktü.
Bazı adaylar da, yanlarında getirdikleri klavye ile sınav öncesi deneme yaptı. 2 gün süren sınav sonunda, 90 ve üzeri yanlışsız yapan adaylardan, her adliye için alınacak kişi sayısının 3 katına kadar sözlü sınava alınacağı öğrenildi.
Adana Adalet Komisyonu Başkanı Mehmet Ali Çolak, Adana Adliyesi'nin çevre il ve ilçeleri kapsayan sınav merkezi olduğunu, bu yüzden diğer illere alınacak personelin de burada sınava alındığını belirterek, "Sınava başvuru yapan tüm adaylarımıza başarılar diliyorum. Adalet camiamız, yeni yargı neferlerini kadrosuna katarak yargı hizmetlerini daha hızlı ve etkin bir şekilde sürdürmeye devam edecektir" dedi - ADANA

Kaynak: İHA

13 Kasım 2017 Pazartesi 12:55

Alanya, Aksaray, Adalet Bakanlığı, Adana, Politika, Güncel