Adana Btü'de Yeni Akademik Yıl Törenle Açıldı

Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (Adana BTÜ), 2015-2016 eğitim-öğretim yılına yapılan törenle 'merhaba' dedi.

Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (Adana BTÜ), 2015-2016 eğitim-öğretim yılına yapılan törenle 'merhaba' dedi.
Yeşiloba Yerleşkesi'nde düzenlenen, başta Rektör Prof. Dr. Adem Ersoy olmak üzere Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Fazıl Özsoylu, Genel Sekreter Osman Arık, enstitü ve yüksekokul müdürleri, akademik ve idari personel ile öğrencilerin katıldığı törenin onur konuğu Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. M. Oğuz Kutlu oldu.
Tören, Rektör Prof. Dr. Adem Ersoy ve öğrencilerin Atatürk büstüne çelenk koymasıyla başladı. Ankara’da yaşanan bombalı saldırı sonucu yaşamını yitirenler ve tüm şehitler adına bir dakikalık saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu. Üniversite bahçesinde yapılan saygı duruşunun ardından tören konferans salonunda devam etti.
Öğrenciler adına konuşma yapan Adana BTÜ Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Öğrencisi Berivan Akboğa, çağdaş ve yenilikçi bir üniversitede okumaktan dolayı mutluluk duyduklarını söyledi. Akboğa, geleceğin mimarları, mühendisleri, akademisyenleri, siyasetçileri, bürokratları olarak Adana BTÜ’den mezun olmaktan dolayı ileride gurur duyacaklarına olan inançlarını dile getirirken, öğrenciler adına başarı sözü verdi.
Törenin açılış konuşmasını yapan Adana BTÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Ersoy, son günlerde artan terör olaylarından ve Ankara’da meydana gelen patlama sonucu yaşamını yitiren vatandaşlardan dolayı duyduğu üzüntüyü dile getirerek, başsağlığı dileklerinde bulundu. Prof. Dr. Ersoy, üniversitenin geldiği nokta hakkında katılımcıları bilgilendirirken, yeni gelen öğrenciler ile tecrübeli öğrenciler arasındaki uyum ve yardımlaşmanın önemine vurgu yaptı. Öğrencilere de tavsiyelerde bulunan Prof. Dr. Ersoy, ders çalışmanın bir gereklilik olduğunu ancak bununla birlikte araştırmanın, girişimciliğin ve sosyalleşmenin de en az dersler kadar önemli olduğunu belirtti. Prof. Dr. Ersoy, “Üniversite olarak sizleri geleceğe daha iyi hazırlamak adına var gücümüzle çalışıyoruz. Sizler, Adana BTÜ mezunları olarak iş hayatında tercih edilen bireyler olacaksınız. Yeni eğitim öğretim yılının siz öğrencilerimize ve hocalarımıza, bölgemize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.” diyerek sözlerini bitirdi.
STRES VE AŞIRI KAYGI ÖĞRENMEYİ ETKİLİYOR
Törenin onur konuğu Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. M. Oğuz Kutlu, 'Öğretme ve Öğrenmede Yeni Yaklaşımlar' konulu ilk dersi verdi. Doç. Dr. Kutlu, insan beyninin unutmaya yatkın olduğunu, bunun doğru öğretme ve doğru öğrenme teknikleriyle önlenebileceğini belirtti. Doç. Dr. Kutlu, şu ifadeleri kullandı: “Sözel iletişimin görsellikle desteklenmesi, bir şeyin unutulmasının önüne geçer. Çünkü insan, gördüğünü daha zor unutur. Özgüven ancak elde edilen başarılarla artar. Yani, geleceğimiz bir bakıma geçmişimize bağlıdır. Bir yola çıkarken başarmaya inanmazsanız, başaramazsınız. Ne öğreneceğiniz konusunda ön hazırlık yapmak, öğrenmek ve öğrendiğini tekrar etmek doğru öğrenmenin yoludur. Kitap okumak, beyninizi sürekli aktif tutacağından ve hayal gücünüzü geliştireceğinden dolayı öğrenme kalitenizi de arttırır. İyi bir öğretim için sadece anlatmak yeterli değildir. Görselliğin, altyapının ve ekibin de iyi olması gerekir. Öğrencilere, öğrendiklerini gösterme fırsatı verilirse bu motivasyon için bir avantaj sağlar. Motivasyon sağlanması öğrenmenin önemli gereksinimlerindendir. Uygulayarak öğretmek, öğrenmenin en etkili yollarından biridir. Öğretmenin metafor ve analojilerle yani benzetmelerle desteklenmesi akılda kalıcılığı arttırır. Bir başka etkili öğrenme metodu ise öğrendiklerimizi başkasına öğretmektedir. Böylece hep öğrenilenler tekrar edilir hem de pekiştirilir. Stres ve aşırı kaygı, öğrenmeyi olumsuz yönde etkiler."
Doç. Dr. Kutlu, anlattıklarını yaşadığı olaylar ve kısa hikayelerle destekleyerek deneyimlerini katılımcılarla paylaştı.
Tören sonunda Rektör Prof. Dr. Adem Ersoy, Doç. Dr. M. Oğuz Kutlu’ya günün anlam ve önemine dair plaket ve çiçek takdim etti.

Kaynak: CİHAN
13 Ekim 2015 Salı 12:47

Son Dakika