Adana'da Karnaval Coşkusu Başladı

Adana'da binlerce kişiyi buluşturan Portakal Çiçeği Karnavalı başladı.

inema, tiyatro ve ses sanatçıları ile medya mensupları başta olmak üzere Türkiye'nin pek çok yerinden gelenler etkinliklere katılıyor. Adana Valiliği himayesinde ve Seyhan Belediyesi'nin destekleriyle düzenlenen karnaval çeşitli etkinlikler ile bir hafta boyunca devam etmesi planlanıyor.

Çetinel Otelde karnavalla ilgili bir toplantı yapıldı. Basın mensuplarının yanı sıra Türkiye'nin değişik şehirlerinden gelen misafirlerin katıldığı programda konuşan gazeteci Ayşe Arman, çok heyecanlı olduğunu belirterek, "Adana'ya gelmek böyle bir şey. Daha uçaktan inmeden sizi heyecanlandırıyor. Geçtiğimiz yıl karnavalı ilk duyduğumda çok sevinmiştim. Destek verenlere çok teşekkür ediyorum. İnşallah karnaval büyüyerek devam edecek. Kendi memleketimde böyle bir programa katıldığım için mutluyum." dedi.

Adana Valisi Hüseyin Avni Coş da, Adana'nın diğer sanatsal ve kültürel aktivitelerin yanında şimdi de Portakal Çiçeği Karnavalı ile adından söz ettireceğine inandığını belirterek, "Portakal Çiçeği Karnavalı Adana'nın sahip olduğu değerleri, ilimizin yansıttığı renkleri tüm dünyaya tanıtmak açısından hayli yararlı olacak çok önemli bir çalışmadır."

Seyhan Belediye Başkanı Azim Öztürk, karnavalın Adana'nın tarihi ve doğal güzelliklerini taçlandıran bir güzellik olacağını söyledi. Bugün şehrin geçmişten geleceğe uzanan doğal, tarihi ve kültürel zenginliklerine yeni bir katkının yapıldığı dönem olarak tarihe geçeceğini ifade eden Öztürk, karnavalın sonraki yıllarda geleneksel hale getirilerek bu şehre özgü portakal çiçeği kokusunun sokaklarından tüm dünyaya yayılmaya başlayacağını aktardı.

Karnavalın fikir öncüsü Toyota Türkiye CEO'su Ali Haydar Bozkurt ise karnavalın bir sevgi hareketi olduğunu yineleyerek "Çok kısa bir sürede bu kadar çok kişiye duyurmayı başardığımız Portakal Çiçeği mucizesini görmeye gelenlerin, sokakları portakal çiçeği kokan Adana'nın keyfini yaşayacaklarını ümit ediyoruz." açıklamasında bulundu.

Kaynak: CHA

13 Nisan 2013 Cumartesi 13:15

Azim Öztürk, Ayşe Arman, Adana Valiliği, Seyhan, Politika, Güncel