Adana'daki Cinayet Davasında Karar

Adana'da alacak verecek meselesi nedeniyle çıkan kavgada bir kişiyi öldürdükleri, 3 kişiyi de öldürmeye teşebbüs ettikleri iddia edilen 5 sanıktan birine, 21 yıl 10 ay 15 gün hapis cezası verildi.

Adana'da alacak verecek meselesi nedeniyle çıkan kavgada bir kişiyi öldürdükleri, 3 kişiyi de öldürmeye teşebbüs ettikleri iddia edilen 5 sanıktan birine, 21 yıl 10 ay 15 gün hapis cezası verildi.
7. Ağır Ceza Mahkemesindeki karar duruşmasına tutuklu sanık Kenan A. ile tutuksuz akrabaları Akif ve Ayhan A. katıldı, tutuksuz diğer sanıklar Ekrem D. ile Mustafa K. gelmedi.
Taraf avukatlarının da hazır bulunduğu duruşmada, mahkeme savcısı geçen celse verdiği esas hakkındaki mütalaasını tekrarladı.
Son savunmaları sorulan sanıklardan Kenan A, önceki savunmalarını tekrarladığını belirterek, "Yanımda taşıma ruhsatlı tabancam olmasaydı şu an ben ve ağabeylerim burada olmayacaktı. Tabancada 15 mermi vardı. Öldürme kastım olsaydı hepsini bitirirdim. Bu eylemi yapmak zorunda kaldım." dedi.
Diğer sanıklar ise olayla ilgilerinin olmadığını belirterek, beraatlerini talep etti.
Mahkeme heyeti, Kenan A'yı kasten öldürme suçundan önce müebbet hapis cezasına mahkum etti. Cinayeti haksız tahrik altında işlediği ve duruşmadaki iyi hali nedeniyle sanığın cezası 12 yıl 6 aya indirildi. Sanığa ayrıca öldürmeye teşebbüs suçundan 7 yıl 6 ay, basit yaralamadan da 1 yıl 10 ay 15 gün hapis cezası verdi.
Toplam 21 yıl 10 ay 15 gün hapis cezasına mahkum edilen Kenan A'nın tutukluluğunun devamı kararlaştırıldı.
Diğer sanıklardan Ekrem D'ye 10 ay hapis ile 3 bin 500 lira adli para, Mustafa K'ye de 1 yıl 3 ay hapis cezası verilirken, sanıkların bu cezaları hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına çevrildi.
Sanıklar Ayhan ve Akif A. hakkında ise suçu işledikleri sabit olmadığından beraat kararı verildi.
Merkez Seyhan ilçesi Levent Mahallesi'nde 15 Aralık 2014'te iki grup arasında alacak verecek meselesi nedeniyle çıkan kavgada Ahmet Avcı öldürülmüş, üç kişi de yaralanmıştı. Cinayet zanlısı olarak aranan Kenan A. olaydan 3 yıl sonra Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde yakalanmıştı.

Kaynak: AA

10 Ekim 2018 Çarşamba 14:02

Adana, Güncel