Adana Her İlçeye Barınak ve Ruhsatlı Kesimhane Çağrısı

Her ilçeye barınak ve ruhsatlı kesimhane çağrısıAdana Veteriner Hekimler Odası Başkanı Nihat Köse, göreve yeni seçilen belediye başkanlarına çağrıda bulunarak, Her ilçemize ruhsatlı bir kesimhane ve hayvan barınağı yapılması gerekiyor dedi.

Her ilçeye barınak ve ruhsatlı kesimhane çağrısı

Adana Veteriner Hekimler Odası Başkanı Nihat Köse, göreve yeni seçilen belediye başkanlarına çağrıda bulunarak, Her ilçemize ruhsatlı bir kesimhane ve hayvan barınağı yapılması gerekiyor dedi.

Göreve seçilen belediyeleri sokak hayvanları ve sağlıklı gıda konusunda önemli işlerin beklediğini kaydeden Adana Veteriner Hekimler Odası Başkanı Nihat Köse, belediye başkanlarını bu konularda göreve çağırdı. Dünya Sağlık Örgütü'nün araştırmasına göre insan nüfusunun yüzde 10'u kadar sokak hayvanı bulunduğunu kaydeden Köse, Ülkemizde 8 milyon civarında sokak hayvanı var. Bu hayvanlarda yıllık yüzde 70 civarında kısırlaştırma yapabilirsek sayıyı sabit tutabiliyoruz. Yüzde 70'in üstüne geçmeliyiz ki sokak hayvanlarının sayısını azaltabilelim. Mutlaka her ilçede hayvan barınağı kurulmalı ve oralarda yeterince veteriner istihdam edilmeli, ameliyat koşulları ve bakım koşulları oluşturulmalı. Hayvanlarınızın sağlığını koruyamadan insanlarımızın sağlığını koruyamazsınız. Sokak hayvanları sağlıksız üremeye devam ederse bu insanların sorunu haline gelir dedi.

VETERİNER HEKİM OLMASA ŞARBONU KİM YAKALAYACAKTI

Adana merkezi haricinde Ceyhan ilçesinde 5 yıl önce bir kesimhaneye ruhsat verildiğini, Saimbeyli ilçesinde bir kesimhane yapıldığını ancak ruhsatlandırılmadığını, diğer ilçelerde ise ruhsatlı kesimhane bulunmadığını söyleyen Nihat Köse, şunları söyledi

Mutlaka her ilçeye ruhsatlı kesimhane de yapılmalı ve oralarda yeterince veteriner hekim istihdam edilmeli. Veteriner hekim muayenesinden geçmemiş, ruhsatlı yerlerde kesilmemiş her hayvan kaçak kesimdir. Kaçak, sağlıksız ettir. Her barınakta yeteri kadar veteriner hekim görevlendirilmeli. Her ilçede ruhsatlı barınak ve yeteri kadar veteriner hekim istihdam edilmezse halk sağlığı korunamaz. Bugüne kadar bir şeyin olmaması yarın bir şey olmayacağı güvencesini vermez. Şarbonlu et yerler, Allah korusun ölürler. Ankara'da böyle bir şey yaşandı. Kesimde veteriner hekim olmasaydı şarbonu kim yakalayacaktı Bilgimizi her zaman belediyelerle paylaşmaya hazırız. Hizmet alımı şeklinde bu hizmeti kendilerine veteriner hekim istihdam edinceye kadar hazırız. Yeter ki onlar bizimle işbirliği yapmaya çalışsınlar, hazır olsunlar.

Adana Her İlçeye Barınak ve Ruhsatlı Kesimhane Çağrısı - Son Dakika

Kaynak: DHA

16 Nisan 2019 Salı 13:11

Adana, Güncel