Afet Eğitiminde Türk-Japon İşbirliği

JICA Türkiye Ofisi Başkanı Mayumı Endoiy ve beraberindeki uzman heyet, Bursa İl Milli Eğitim Müdür Vekili Mustafa Bilici'yi ziyaret etti.

Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) Türkiye Ofisi Başkanı Mayumı Endoiy ve beraberindeki uzman heyet, Bursa İl Milli Eğitim Müdür Vekili Mustafa Bilici’yi makamında ziyaret etti.
Milli Eğitim Bakanlığı ile JICA arasında 2010 yılında başlayan "Okul Tabanlı Afet Eğitimi" projesi kapsamında gelen heyetin ziyaretinde konuşan Bilici, “Deprem felaketi nedeniyle büyük acılar yaşayan Türkiye ve Japonya arasındaki işbirliği projelerini çok önemsiyoruz. Depremin zararlarını en aza indirmenin, insanları depreme karşı eğitmekle mümkün olacağına inanıyoruz. Bu tür projeler, insanlarda deprem bilinci oluşmasında önemli bir yol gösterici olacaktır.” dedi. Türk-Japon dostluğuna dikkat çeken Ofis Başkanı Endoiy de Bursa ziyaretinde bilgi paylaşımının yanısıra okullarda çeşitli etkinliklere katılacaklarını belirtti. Dost iki ülkenin bu projede işbirliği yapmasından dolayı mutlu olduğunu söyledi.
Ziyaretin ardından Yıldırım Şh.Bnb. Ercüment Türkmen Ortaokulu tarafından düzenlenen, afet eğitimine uyarlanmış oryantiring oyununa katılan proje ekibi, daha sonra Yıldırım Ali Rıza Bey İlkokulu'nda proje kapsamında yapılan deneyleri seyretti. Atatürk Anaokulu'nda kısa bir süre minik öğrencilerle biraraya gelen ekip, son olarak Karapınar İlkokulu'nda depremle ilgili doğru davranış biçimlerini pekiştirmeyi amaçlayan etkinliğe katıldı. Japon uzmanlar, afetlerde yiyeceklerin güvenle koyulup yenebileceğini gösteren origami gösterisi de sergiledi. Okullardaki çalışmaların ardından Bursa Afet Eğitim Merkezi'ne giden ve buradaki istasyonlarda yapılan eğitimleri inceleyen Japon heyet, daha sonra Bursa’dan ayrıldı.

Kaynak: CİHAN

07 Haziran 2014 Cumartesi 15:45

Mustafa Bilici, Japonya, Türkiye, Bursa, Politika, Güncel