Afganistan'da Dostum'un Komutanının Tutuklanmasına Tepkiler

Afganistan Devlet Başkanı Birinci Yardımcısı ve Cümbüş Partisi lideri Raşid Dostum'un 'en güçlü' komutanı Nizamuddin Kaysari'nin devlet güçlerince tutuklanması, ülkenin kuzeyindeki Faryab, Belh, Cüzcan ve Sar-i Pul vilayetlerinde binlerce kişi tarafından protesto edildi.

Afganistan Devlet Başkanı Birinci Yardımcısı ve Cümbüş Partisi lideri Raşid Dostum'un "en güçlü" komutanı Nizamuddin Kaysari'nin devlet güçlerince tutuklanması, ülkenin kuzeyindeki Faryab, Belh, Cüzcan ve Sar-i Pul vilayetlerinde binlerce kişi tarafından protesto edildi.

Faryab vilayetinin merkezi Maymana şehrinde toplanan kalabalık, "Kaysari'ye özgürlük", "Adalet istiyoruz" sloganları attı.

Yetkililer, güvenlik güçlerinin göstericilerin valilik konağına girmeye çalışması üzerine ateş açması sonucu bir göstericinin öldüğünü, 7 kişinin yaralandığını kaydetti.

Maymana Hastanesi yetkilileri ise 10 kişinin yaralandığını aktardı.

Belh, Cüzcan ve Sar-i Pul'da gösteri

Belh vilayetinin merkezi Mezar-ı Şerif'de toplanan yüzlerce kişi, "Kaysari serbest kalsın" sloganı atarak Muhaberat Kavşağı'na kadar yürüdü.

Dostum'un sözcülerinden İnayatullah Babur Farahmand, burada yaptığı açıklamada, Kaysari'nin tutuklama sırasında darp edildiğini ve sağlık durumunun iyi olmadığını belirtti.

Devlet yetkililerine seslenen Farahmand, "Canımız pahasına da olsa Kaysari serbest kalana kadar gösterilerimiz devam edecektir. Gösterilerde yaşanacak tüm olumsuzlukların sorumlusu devlettir." dedi.

Cüzcan'daki protestocular, Şibirgan-Belh karayolunu saatlerce trafiğe kapatarak eylem yaptı.

Sar-i Pul vilayetinde de binlerce kişi, Nizamuddin Kaysari'nin serbest bırakılması için protesto gösterisi düzenledi.

Dostum'un en güçlü komutanı Nizamuddin Kaysari, pazartesi akşamı Faryab'ın merkezi Maymana şehrindeki Birinci Tugay Komutanlığında komando güçlerince tutuklanarak askeri uçakla başkent Kabil'e gönderilmişti.

Kaynak: AA

04 Temmuz 2018 Çarşamba 15:44

Afganistan, Faryab, Politika, Güncel