Afganistan'daki Operasyonlarda Bir Günde 117 Militan Öldürüldü

Afgan güvenlik güçlerinin militanlara yönelik operasyonunda son 24 saatte 117 kişinin öldürüldüğü açıklandı.

Afgan güvenlik güçlerinin militanlara yönelik operasyonunda son 24 saatte 117 kişinin öldürüldüğü açıklandı.

Savunma Bakanlığı'ndan bugün yapılan açıklamada, ülkenin değişik bölgelerinde son 24 saatte düzenlenen operasyonlarda, 117 militanın öldürüldüğü belirtildi. 50 militanın yaralandığı, 2 kişinin de gözaltına alındığı operasyonlarda, ağır silahların yanı sıra birçok el yapımı bomba ve mayının da ele geçirildiği duyuruldu.

Ülkedeki 34 vilayetin 18'inde düzenenlenen operasyonlara karadan topçu birlikleriyle ve hava kuvvetleriyle destek verildiği ifade edildi. Operasyonlarda ayrıca, 15 DAEŞ militanının öldüğü vurgulandı.

Helmand vilayetinin Gereşk ilçesinde Taliban'a yönelik düzenlenen operasyonda ise 27 kişini öldürüldüğü, askerlerden 16'sının ise yaralandığı kaydedildi.

Öte yandan saldırı ve zaiyat ile ilgili Taliban'dan şimdiye kadar herhangi bir açıklama yapılmadı.

Afganistan'da yolculuk yapan vatandaşların özellikle son haftalarda kaçırılma veya öldürülme riskiyle karşı karşıya kalıyor. Yaklaşık bir hafta önce yolda araçları durduran Taliban militanlarının 12 kişiyi öldürdüğü, 50 kişiyi ise rehin aldığı bildirilmişti. Geçen ay Kunduz şehrinde 3 otobüsü durduran Taliban militanları, en az 9 kişiyi öldürmüş, 20 kişiyi ise kaçırmıştı. Taliban yaptığı açıklamada, söz konusu saldırıları üstlendiğini duyurmuştu.

Taliban'ın bahar ayında saldırılarını artırması sonrası güvenlik güçleri de Nisan ayının başlamasıyla militanlara yönelik geniş çaplı operasyonlar düzenliyor.

Kaynak: CİHAN

14 Haziran 2016 Salı 17:05

Afganistan, Dünya, Son Dakika

Son Dakika