Afşin'de Nevruz Şenliği

Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesinde Afşin Belediyesi ve Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) işbirliği ile Nevruz şenliği düzenlendi.

Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesinde Afşin Belediyesi ve Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) işbirliği ile Nevruz şenliği düzenlendi.
Afşin’de sabah saatlerinde başlayan, Uluslararası Afşin Nevruz Şenliği 15 ülkeden 100 sanatçının katılımı ile gerçekleşti. Afşin Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven: Bazı kesimler bu bayramı farklı yönlere çekerek sanki yeni kutlanan bir bayrammış gibi gösterseler de 5 bin yıla yakın kutlandığını bildiğimiz bir bayramdır Nevruz. Baharın gelişini atalarımız kutlamış, bizler de kutluyoruz dedi. 15 ülkeden 100 katılımcı ile başlayan nevruz söleninde yerel sanatçılar ve halk oyunları gösteri sundu. Türk dünyası ezgileri, Orta Asya dans gösterileri, âşık atışmaları, unutulmaya yüz tutmuş çocuk oyunları, mehteran gösterisi, Özbek pilavı ve yayık ayranı ikramı, sinsin ateşi çevresinde halay gösterileri, yerel halk oyunları ekibi gösterileri, yerel sanatçı konseri ve daha birçok etkinlikle baharın habercisi olan nevruzu yaklaşık 500 kişi izledi.
Konuşmasında Nevruzun kardeşlik olduğunu belirten Güven, "Baharın müjdesi olan Nevruz, gelenek ve göreneklerimiz arasında en sıcak ve canlı bir şekilde kutlanılan bir bayramdır. Bu sıcaklık, dünyamızın var olabilmesi için gerekli ana unsur olan hava, su ve toprağı ısıtan ateştir. Türk-İslam Âlemi, dünyada neşe'ye hasret, kedere kardeş olmuştur. Birlik ve beraberliğin olmadığı bir yerde; parçalanma, nefret ve düşmanlık vardır. Aziz milletimizin tarih boyunca elde ettiği şanlı zaferlerin ortaya koyduğu kahramanlık destanlarının, kurduğu medeniyetin, dünyaya ışık olacak nitelikte geliştirdiği kültürün temelinde hiç şüphesiz, fertleri arasında gerçekleştirdiği birlik ve kardeşlik ruhu yatmaktadır. 'Atalarımız nasıl demir dağları eritip yüce milletimizi yeniden var etmiş dünyaya tanıtmış, her yere medeniyet götürmüş iseler, geleceğimizin teminatı olan sizler de kalpleri, Nevrûz ateşinin sevgi, barış ve kardeşlik sıcaklığı ile eriterek Ergenekon destanını bir zafer olarak yeniden yaşayacaksınız. Dünyamıza, umutlarımıza, sevgimize, gönlümüze hoş geldin bahar! Nevrûz coşkusu ile birlikte güzelliklere koşalım. Yakılan ateşlerde kini, nefreti, açlığı, sefaleti yakmak, barışa bayrak açmak dileğiyle Nevruz hepimizin yeni umutlarına güzellikler getirsin. Bu güzel günümüzün memleketimiz için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum." dedi.
İlçe genelinde mehteran eşliğinde yapılan kortej yürüyüşüne Ashabı Kehf Gönül Elçileri de katılarak renkli görüntülere sahne oldu.

Kaynak: CİHAN

24 Mart 2015 Salı 14:49

Asya, Mehmet Fatih Güven, Kahramanmaraş, Yerel