Ahilik Haftası

Artvin'de Ahilik Haftası kapsamında program düzenlendi.

Artvin'de Ahilik Haftası kapsamında program düzenlendi.

Valilik önündeki programda konuşan Vali Ömer Doğanay, Ahilik Haftası'nın insanlığa, Türkiye'ye ve Artvin'e ahilik ruhu getirmesini diledi.

Doğanay, 800 yıllık geçmişe sahip ahilik kültürünün yaşatılmasının toplumun ticaret ahlakını koruma noktasında önemli olduğuna dikkati çekerek, "Ahilik kültürü İslam ahlakına, Peygamber Efendimizin ahlakına göre şekillenmiştir. Ahiliğin hepimizin ruhunda, ahlakında, yaşayışında yer etmesini temenni ediyorum." dedi.

Artvin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Demirhan Elçin ise ahilik teşkilatının ahlaki değerler temelinde, esnaf ve zanaatkarları bir çatı altında toplayan bir teşkilat olduğunu söyledi.

Ahiliğin esnaf sanatkarlara bırakılan en anlamlı kültür mirası olduğunu dile getiren Elçin, "Esnaf ve sanatkarlar olarak bizler ahilik kültürünün taşıdığı evrensel değerleri yaşayıp gelecek nesillere bırakmak içi gayretle çalışmalıyız." dedi.

Konuşmaların ardından Artvin Belediyesi Öztürk Serengil Tiyatro Topluğu, ahilik anlayışı yansıtan tiyatro oyunu sahneledi.

Mehteran ve halk oyunları gösterisiyle devam eden programda, ahilik sisteminin uzantısı olan mesleki eğitim merkezlerinden mezun kalfa ve ustalara sertifikaları verildi.

Program, yılın çırağı, yılın kalfası ve yılın ahisi seçilen kişilere plaket ve ödüllerinin verilmesiyle sona erdi.

Programa, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Artvin Ticaret İl Müdürü Bilal Taş, Çoruh Üniversitesi Rektörü Fahrettin Tilki, oda başkanları ve esnaf da katıldı.

Kaynak: AA

18 Eylül 2017 Pazartesi 12:44

Ahilik Haftası, Ömer Doğanay, Türkiye, Artvin, Politika, Güncel