Ahmet Bucak Kan Davalı İki Aileyi Barıştırdı

Adana'da Şanlıurfalı iki aşiret arasındaki kan davası barışla sonuçlandı.

Adana'da Şanlıurfalı iki aşiret arasındaki kan davası barışla sonuçlandı. Yaklaşık iki ay önce zanlı H.A.Ş. tarafından İ.A.'nın öldürülmesiyle 'Altınyüzük ve Şanlıyurt' aşiretleri arasında başlayan husumet, bölgenin ileri gelenlerinden Sedat Bucak'ın kardeşi Ahmet Bucak, Mustafa Uludağ, Sait Üzer, Osman Altınsuyu ve Feridun Ağırtaş'ın araya girmesiyle tatlıya bağlandı.

Adana Karataş yolu üzerindeki petrol istasyonunda düzenlenen barış yemeğine iki aşiretten çok sayıda insan katıldı. Ayakta karşılanan taraflar, Türk bayrağı önünde el sıkışıp, bir daha böyle olayların olmamasını temenni etti.

Bir süre önce Şanlıurfa Siverek İlçesi'ndeki Şanlıyurt ve Altınyüzük aileleri arasında ani gelişen bir hadisenin ölümle sonuçlandığını belirten Ahmet Bucak, iki aşireti barıştırmak için toplandıklarını söyledi. Organizasyonun öncülüğünü yapan Bucak, "Barış güzel bir şey. Düşmanlığı bitiren iki aile aynı tabakta yemek yiyecek. Bu iş için bizlerden dualarını eksik etmeyen tüm dostlara teşekkür ediyoruz. İnşallah bir daha böyle bir şeyi yaşamayız." temennisinde bulundu.

Akraba olan ailelerin bu düşmanlığı sürdürmenin bir anlamının bulunmadığına işaret eden Bucak, 'aniden ve hesapsız' meydana gelen olayın bu şekilde sonuçlanmasını kimsenin arzu etmediğini vurguladı.

BUCAK: KAN DAVALARININ ÖNÜNE GEÇMEDE EĞİTİM ŞART

Her şeye rağmen meselenin 'barışla' noktalanmasının güzelliğine dikkat çeken Bucak, şöyle devam etti: "Allah bir daha böyle bir şey vermesin. Şanlıurfa'da 'barış' konularıyla ilgili bir ekibimiz var. Olması ve birilerin yapması gereken bir şey. Bu konuda çalışıyoruz. Sorunun çözümünde eğitim şart. Eğitim oranı yükseldikçe bu sıkıntıların azalacağına inanıyorum. Kan davaları deyince sadece Güneydoğu akla geliyor. Maalesef bu problem Türkiye'nin her yerinde var. Nihayetinde bir memleket sorunudur. Bununla mücadele etmek gerekir."

Adana'daki cinayeti 'kan davası' olarak nitelendirmemek gerektiğini hatırlatan Bucak, kan davalarıyla batı ile doğunun farklı şekilde yaklaştığını ifade etti. Bucak, bu sevinçli günlerinde kendilerini yalnız bırakmayan, dualarını esirgemeyen misafirlere teşekkür etti. Bucak, iki aile arasındaki husumetin bugün bittiğini sözlerine ekledi.

Daha sonra aşiretlerden Abdulkadir Altınyüzük ve Cuma Şanlıyurt, Ahmet Bucak'ın hakemliğinde el sıkıştı. Etkinlikte davetlilere etli yemek ikram edildi.

Kaynak: CHA

30 Nisan 2012 Pazartesi 15:08

Mustafa Uludağ, Şanlıurfa, Adana, Sedat Bucak, Politika, Güncel