Ahmet Davutoğlu ve Abdullah Gül'den HDP'li belediyelere kayyum atanmasına tepki

Yeni parti hazırlığında oldukları konuşulan eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ve eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, HDP'li belediyelere kayyum atanmasını eleştirdi.

HDP'li Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediye başkanları, İçişleri Bakanlığı tarafından görevlerinden uzaklaştırıldı. Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ve 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, HDP'li belediyelere kayyum atanmasına tepki gösterdi.

Ahmet Davutoğlu ve Abdullah Gül, Twitter hesabından İçişleri Bakanlığının kayyum kararını eleştirdi.

GÜL: DOĞRU OLMADI

Abdullah Gül şu ifadeleri kullandı:

"Daha yeni seçilmiş belediye başkanlarının 'bu şekilde' görevden alınmaları demokrasimiz için doğru olmamıştır."

DAVUTOĞLU: DEMOKRATİK SİSTEMİN RUHUNA AYKIRI

Ahmet Davutoğlu, resmi hesabından şunları söyledi:

"Kısa süre önce gerçekleşen seçimlerle göreve gelen Mardin, Diyarbakır ve Van Belediye Başkanları'nın idari tasarrufla görevden alınması demokratik sistemin ruhuna aykırıdır. Seçimle gelenlerin seçimle ayrılması milli irade ilkesinin gereğidir."

"HUKUK" VURGUSU

"Adayların seçime girmesi kanuna aykırı ise Yüksek Seçim Kurulu bunu seçim öncesinde değerlendirmelidir. Elbette seçim sonrasında işlenen suçlara ilişkin de gerekli tedbirler alınabilir. Ancak bunun öncelikle yargı nezdinde hukuki şartları oluşmalıdır."

"BU KARAR, TERÖRLE MÜCADELEYİ DE ZAAFA UĞRATABİLİR"

"Esas olan seçme ve seçilme hakkıdır. Bu karar, toplumsal barışa katkı sunmayacağı gibi terörle mücadeleyi de zaafa uğratabilir. Terörle en etkili siyasi mücadele, demokratik temsili aşındırmakla değil milletin gönlüne girip seçim kazanmakla verilir."


NE OLDU?

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, haklarında terör suçlarından soruşturma bulunan Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir belediye başkanlarının yerine yeni görevlendirme yapıldı.

Anayasanın 127'nci maddesi ile 5393 sayılı Belediye Kanununun 45 ve 46'nci maddelerini hatırlatan Bakanlık, Diyarbakır'a Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu'nu atadı.

İçişleri Bakanlığı, görevden uzaklaştırdığı Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk'ün yerine Mardin Valisi Mustafa Yaman'ı atadı.

Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bedia Özgökçe Ertan'ı da görev alan Bakanlık, yerine Van Valisi Mehmet Emin Bilmez'i görevlendirdi.

İçişleri Bakanlığı tarafından Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden alınan Adnan Selçuk Mızraklı, "Hukuk dışı durum yaşıyoruz. Toplumun demokrasi ve hukuk değerleri doğrultusunda yeni bir evreye girdiğini görüyoruz. Ne anayasa ne seçimleri icra eden bir tutum var. Gasp edilen halk iradesidir" dedi.

HDP, kayyumlara ilişkin yaptığı açıklamada "Bu yeni ve açık bir siyasi darbedir. Bu aynı zamanda Kürt halkının siyasi iradesine dönük düşmanca bir tutumdur" ifadelerini kullandı.

MHP lideri Bahçeli, Diyarbakır, Mardin ve Van'ın HDP'li belediye başkanlarının görevden alınmaları hakkında, "Hükümete ve İçişleri Bakanı Soylu'ya desteğimiz tamdır" dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli de kararı "sivil darbe" olarak nitelendirdi.

Ahmet Davutoğlu ve Abdullah Gül'den HDP'li belediyelere kayyum atanmasına tepki - Son Dakika
Diyarbakır, Van ve Mardin belediye başkanları görevden alındı Diyarbakır, Van ve Mardin belediye başkanları görevden alındıHDP'li 3 büyükşehir belediye başkanının görevden alınmasına CHP'den ilk tepki: Yazıklar olsun HDP'li 3 büyükşehir belediye başkanının görevden alınmasına CHP'den ilk tepki: Yazıklar olsunMardin, Diyarbakır ve Van büyükşehir belediye başkan vekilliklerine il valileri atandı Mardin, Diyarbakır ve Van büyükşehir belediye başkan vekilliklerine il valileri atandıGörevden alınan HDP'li Belediye Başkanı Mızraklı: Gasp edilen halk iradesidir Görevden alınan HDP'li Belediye Başkanı Mızraklı: Gasp edilen halk iradesidirBelediye Başkanlığı görevinden alınan Ahmet Türk kimdir, kaç yaşındadır? Belediye Başkanlığı görevinden alınan Ahmet Türk kimdir, kaç yaşındadır?Görevden alınan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı kimdir? Görevden alınan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı kimdir?Belediye Başkanlığı görevinden alınan Bedia Özgökçe Ertan kimdir, kaç yaşındadır? Belediye Başkanlığı görevinden alınan Bedia Özgökçe Ertan kimdir, kaç yaşındadır?Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine getirilen Mustafa Yaman kimdir? Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine getirilen Mustafa Yaman kimdir?Hasan Basri Güzeloğlu kimdir? Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na atandı! Hasan Basri Güzeloğlu kimdir? Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na atandı!HDP, kayyum kararı sonrası olağanüstü toplanma kararı aldı HDP, kayyum kararı sonrası olağanüstü toplanma kararı aldıHDP Diyarbakır Milletvekili Paylan: Sustukça sıra Ankara'ya da, İstanbul'a da gelir HDP Diyarbakır Milletvekili Paylan: Sustukça sıra Ankara'ya da, İstanbul'a da gelirYerine ikinci kez kayyum atanan Ahmet Türk: Yaşananlar kanunsuzluk ve hukuksuzluktan başka bir şey değildir Yerine ikinci kez kayyum atanan Ahmet Türk: Yaşananlar kanunsuzluk ve hukuksuzluktan başka bir şey değildirMHP lideri Bahçeli'den üç HDP'li belediyeye kayyum atanmasına tam destek MHP lideri Bahçeli'den üç HDP'li belediyeye kayyum atanmasına tam destekTemelli'den, HDP'li belediyelere kayyum atanmasına sert tepki: Sivil darbe Temelli'den, HDP'li belediyelere kayyum atanmasına sert tepki: Sivil darbe
19 Ağustos 2019 Pazartesi 14:06

Abdullah Gül, Politika, Güncel