Ahmet Güneştekin'den Hollanda Çıkarması

Başkan Ahmet Güneştekin 'Güneşin Yüzleri' Hollanda sergisi açıldı

Çağdaş sanatın uluslararası ismi Ahmet Güneştekin'in Hollanda'nın önemli sanat kurumlarından Mark Peet Visser Gallery'de yer alan kişisel sergisinin açılışı 21 Nisan'da gerçekleşti. 18 Mayıs'a kadar sanat severler ile buluşacak olan sergide, çoğu ilk defa sergilenen Güneş Patlamaları ve Optik Degrade Serisi'nden özel tablolar ile 3 boyutlu konstrüksiyonların yer aldığı farklı üsluplarda 30'a yakın eser yer alıyor.

Güneştekin tabloları Peet Visser Gallery'nin temsili ile 6-13 Nisan tarihleri arasında Art Breda uluslararası sanat fuarında ilk defa Hollandalı sanatseverlerin ve koleksiyonerlerin beğenisine sunulmuştu. Sanatçının eserlerinin yer alacağı bir diğer kişisel sergi ise 4 – 9 Haziran 2014 tarihlerinde Amsterdam'ın 60 üst sınıf sanat galerisinin katılacağı ve uluslararası pek çok sanatçının ağırlanacağı KuntsRai Amsterdam çağdaş sanat fuarında sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

Yüzleşme sergi dizisi 2012 yılında İstanbul'da başlamış, yurt dışında da ilk defa 55. Venedik Bienaliyle eş zamanlı olarak Momentum of Memory başlığıyla Venedik'te düzenlenmiş ve sanatçının uluslararası düzeyde bilinirliğini sağlayan süreci başlatmıştı. Sergi, bienal izleyicisi tarafından ilgiyle izlenmiş ve sanat çevreleri tarafından, "görülmesi gereken 3 sergi" arasında gösterilmişti.

New York Marlborough Gallery'nin sanatçıları arasına katılan Ahmet Güneştekin, galeri ile Amerika'daki ilk kişisel sergisini 2013 yılı sonunda New York'ta açmıştı. Marlborough Gallery ile katıldığı Contemporary Istanbul, Art Basel Miami Beach, Arco Madrid, The Armory Show; Güler Sanat ile katıldığı Art Market Budapest gibi uluslararası sanat organizasyonlarında büyük ilgi gören sanatçı, Marlborough Gallery ile ikinci kişisel sergisini 18 Eylül'de Monaco'da gerçekleştirecek.

Ahmet Güneştekin, Marlborough Gallery New York, Barcelona, Madrid ve Monaco ile Mark Peet Visser Gallery'de daimi olarak sergilenen sanatçılar arasında yer alıyor.

Kaynak: Bültenler

26 Nisan 2014 Cumartesi 13:48

18 Mayıs, New York, Hollanda, Ahmet Güneştekin, Güncel