Aile İletişim Uzmanı Özutku: 'Artık Sen Beni Sevmiyorsun' Tehlikeli Bir Söz

Antalya Manavgat Kaymakamlığı'nın hayata geçirdiği Evlilik Okulu Projesi (EVOP) ile 6 dönemde 860 çifte sertikifa verildi.

Antalya Manavgat Kaymakamlığı'nın hayata geçirdiği Evlilik Okulu Projesi (EVOP) ile 6 dönemde 860 çifte sertikifa verildi. EVOP Aile İletişim Uzmanı Psikolog Arif Özutku, eşler arası sorunlarda en önemli sıkıntının birbirine karşı akıl olması olduğunu söyledi. Bayanların, hayat arkadaşlarına karşı, 'Artık sen beni sevmiyorsun' sözünü hiç bir zaman söylememesi gerektiğinin altını çizen Özutku, bu sözden, 'Ben artık seni sevmiyorum' anlamı da çıkarılabileceğini kaydetti.

Eşler arası sorunlarda en fazla göze çarpanın, eşlerin ev içinde ve dışarıda yeteri kadar birbirine karşı vakit ayırmaması olduğuna işaret eden Özutku, beylerin eve geldiğinde ilk işlerinin televizyon başına geçip zaping yapma yerine eşleri ile sohbet etmeleri gerektiğini söyledi. Evlilikte sevgi, saygı ve sadakatın çok önemli olduğunu vurgulayan Özutku, iletişim sorununa bağlı eşler arasında birbirine karşı saygının azalmasının karşılıklı sözlü atışmayla sevgiyi de bitirdiğini kaydetti.

Özutku, "Eşler kesinlikle birbiri hakkında akıl okuması yapmasın. Evlilikte 'Artık sen beni sevmiyorsun' sözü çok tehlikeli söz. Günümüzde bayanlar eşlerine karşı naz yapmak için bu sözü çok kullanıyor. Bu söz, akıl okuma sözü. Beyler de yeni aldığı bir otomotive gösterdiği ilgiyi eşlerinden esirgemesin. Televizyon karşısına geçip zaping yaparak eşler arası sohbet olmaz. Bayanlar, eşlerine, 'günün nasıl geçti' diye sorduğunda beyler kesinlikle 'günüm nasıl geçerse geçsin sana ne' 'git başımdan dırdır etme' gibi sözler söylemesin." dedi.

EVOP kursuna, eşlerin birlikte katılmasını tavsiye ettiklerini belirten Özutku, tekli katılımların evde sıkıntıya neden olabileceğini söyledi. Kursa katılan kişinin kursta öğrendiğini evde uygulamaya çalışınca sıkıntı oluştuğunu belirten Özutku, sağlıklı iletişim kurmada eşlerden birinin, 'bu nerden çıktı' diyerek tepki gösterebileceğini ifade etti.

EVOP kurslarının devam ettiğini belirten Özutku, hedeflerin Manavgat'ta boşanmaların önüne geçmek olduğunu söyledi.

Kaynak: CHA

03 Ekim 2012 Çarşamba 15:30

Antalya, Manavgat, Politika, Güncel