Aile Şefkati' Projesi Tanıtıldı

Vali Hüseyin Avni Coş'un eşi Aylin Özer Coş himayesinde Sakarya Milli Eğitim Müdürlüğünce yürütülen 'Aile Şefkati' Projesinin tanıtım toplantısı düzenlendi.

Vali Hüseyin Avni Coş'un eşi Aylin Özer Coş himayesinde Sakarya Milli Eğitim Müdürlüğünce yürütülen "Aile Şefkati" Projesinin tanıtım toplantısı düzenlendi.
Valilikte düzenlenen etkinlikte konuşan Aylin Özer Coş, ayrılıkların anne, baba ve çocuk arasındaki duygusal etkileşimi azalttığını söyledi.
Herhangi bir sebeple anne veya babadan ayrı kalan çocuklarda görülen olumsuz davranışların onların gelişmelerine olumlu yönde etkileyecek şekilde değiştirebilmesinin toplumun her bireyinin en önemli görevi olduğunu ifade eden Coş, şunları kaydetti:
"Paydaş kurumlar Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, İl Müftülüğü, Sakarya İl Sağlık Müdürlüğü ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı müdürlerimizden projenin uygulanabilirliği noktasında ellerinden geleni yapmalarını, değerli basın mensubu üyelerinden proje tanıtımı için çalışmalara başlamalarını ve burada bulunan tüm davetlilerden hedef kitlemizde olan çocuklarımıza gereken önem ve hassasiyeti göstermelerini rica ederim. Bu düşünce ile yola çıktığımız Aile Şefkati Projemizde hedef kitlemiz Sakarya'da bulunan resmi ve özel eğitim kurumlarında öğrenim gören öğrenciler, mülteci öğrenciler, şehit ve gazi çocukları, annesi veya babası vefat etmiş çocuklar, annesi ve babası hükümlü çocuklar, annesi veya babası uzun süreli tedavi gerektiren ağır hastalığa yakalanan öğrenciler, kendisi uzun süre tedavi gerektiren ağır hastalığa yakalanan öğrencilerimiz. Sakarya Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren çocuk evlerinde kalan tüm çocuklar, okullarda uzun süreli tedavi gerektiren ağır hastalıklara yakalanan öğretmenlere danışmanlık ve yardım içeren bir program hazırladık."
Projeye destekte bulunun Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş ve diğer proje paydaşlarına teşekkür eden Sakarya İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre ise "Biz bir eğitimci olmanın yanı sıra anneyiz. Çağın öğrencisinin en çok ihtiyaç duyduğu noktanın onlara bire bir dokunmak ve rehberlik yapmak olduğunu artık biliyoruz. Biz de gençlerimizi günümüzdeki bu ihtiyaçlarından yola çıkarak, Saygıdeğer Hanımefendinin himayelerinde önemli ve güzel bir projeyi Sakarya'da ilk kez hayata geçirmenin mutluluğunu ve onurunu taşıyorum." İfadelerini kullandı.
Töre, Sakarya genelinde yapılan araştırmalar kapsamında 37 öğretmen, 5 bin 821 öğrencinin proje kapsamına alınacağını aktardı.
Öğrencilerin olumlu davranış ve tutum geliştirmelerinin sağlaması, devamsızlık oranlarının azaltılması, akademik başarılarının artırılması, sosyal ve kültürel çalışmalara katılımlarının sağlaması, öğretmenlerin ise morallerinin artırılması ve yalnız olmadıklarının hissettirilmesinin hedeflendiği proje kapsamında öğrencilerin yaş grupları ve taleplerine göre geziler düzenlemek, hastalığa yakalanan öğretmen ve öğrencilere ziyaret gerçekleştirmek, akademik, sportif ve sanatsal dallarda başarıları olanların ödüllendirilmesi, öğrencilerin spor kurslarına katılmasının sağlanması, konser, sinema ve tiyatro gibi sosyal etkinliklerin gerçekleştirilmesi, öğrencilerin ilgi ve yeteneklerine göre spor ve sanatsal kurslara katılması ile fiziksel ve ruhsal gelişimlerinin takip edilmesi etkinliklerinin düzenleneceği ifade edildi.
Proje tanıtım toplantısına, Vali yardımcılarının eşleri, kaymakam eşleri, belediye başkanlarının eşleri de katıldı.

Kaynak: AA

03 Mayıs 2017 Çarşamba 16:43

Pervin Töre, İl Sağlık Müdürlüğü, Hüseyin Avni Coş, Sakarya, Politika, Güncel