AK Parti Ankara Milletvekili Ahmet İyimaya Açıklaması

AK Parti Ankara Milletvekili Ahmet İyimaya, 'Parlamenter sistemdeki fesih kurumu başkanlık sisteminde olmaz' dedi.

AK Parti Ankara Milletvekili Ahmet İyimaya, "Parlamenter sistemdeki fesih kurumu başkanlık sisteminde olmaz" dedi.

Parlamento Muhabirleri Derneği'nde gazetecilerle bir araya gelen Milletvekili Ahmet İyimaya, anayasa değişikliği teklifindeki Cumhurbaşkanı veya Türkiye Büyük Millet Meclisinin karşılıklı feshi konusundaki soruya, "Bir defa fesih kurumu parlamenter sistemin bir kurumdur. Başkanlık sisteminde ve cumhurbaşkanlığı sisteminde tabiatı itibarıyla fesih yoktur. Neden? Cumhurbaşkanlığı sisteminin iki kurucu unsurundan ikincisi sabit süreler sistemidir. Yasama organı kaç yıllığına seçiliyorsa yürütme organı da aynı şekilde seçiliyor. Biri öbürünü sonlandıramaz. Yani parlamenter sistemdeki bir fesih kurumu başkanlık sisteminde olmaz" dedi.

İyimaya şöyle konuştu:

"Fesih, feshedilen organın anayasada tanımlı sonuçlarla işlevi sona erer. Ama bir fesih feshedilen organ ile birlikte feshedeni de ortadan kaldırıyorsa o fesih değil. Bu anayasa biliminin yeni adlandırmak zorunda kalacağı yepyeni bir durum. Feshedenin varlığına da son veriyorsa ona da yeni ad vermek lazım."

'Evet' veya 'hayır' çıkması durumunda gerginlik olup olmayacağına ilişkin olarak İyimaya, "Toplumda gerginlik göremiyorum. 'Evet' ya da 'hayır' çıkarsa ne olur? İki sonuçta da kaos olmaz. Türkiye o dönemleri aştı. Ancak 17 Nisan'da bütün partilerin demokrasi, hoşgörü sorumluluğu var" ifadelerini kullandı. - ANKARA

Kaynak: İHA
04 Nisan 2017 Salı 14:08
Abone Ol
Paylaş

Son Dakika