AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Soylu, Mersin'de Açıklaması

'Biz Türkiye'yi büyütmeye çalışırız, onlar her şeye takoz olmaya çalışırlar.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, "Biz Türkiye'yi büyütmeye çalışırız, onlar her şeye takoz olmaya çalışırlar. Aynen Kılıçdaroğlu'nun takoz olduğu gibi her şeye takoz olmaya çalışırlar. Şimdi de bir cumhurbaşkanı adayı çıkarmış, çıkardığı cumhurbaşkanı adayı bu sosyal medyayı takip edenler bilirler. Baattin diye bir tipleme var orada, aynı Baattin'e benziyor. Sabah bir laf, öğlen bir laf, akşam bir laf" dedi.

Toroslar ilçesine bağlı Güzelyayla ve Soğucak Mahalleleri'nde vatandaşla bir araya gelen Soylu, batılı ülkelerin Ortadoğu politikasını eleştirdi.

Bu ülkeleri "demokrasi havarisi" olarak nitelendiren Soylu, şöyle devam etti:

"Mısır'da darbe oldu. Darbeye, darbe diyemediler. Biz darbeleri iyi biliriz. 60, 70, 80 darbelerini iyi biliriz. Ergenekon'u, Balyoz'u biliriz. 17 Aralık'ı, 25 Aralık'ı biliriz. Mısır'da bal gibi bir darbe yaptılar. Sivil, masum, kendi ülkelerinin geleceğini düşünen insanları bugün orada cezaevlerine attılar. Batıdan bir tek kişi çıkıp da 'bu haksızlıktır' diyemedi. Şimdi de aynı olayı yaşıyorlar. Orada bin 700'ü aşkın insan, evlat, anne, kadın katledildi orada. Şili ve Brezilya devlet başkanlarının dışında hiç kimse Türkiye'nin o dik duruşunun bütün dünyaya bu meseleyi anlatmasının dışında hiç kimse ama hiç kimse ses çıkaramadı. Hala dünya devletleri çatışma diyor, hala Amerika'nın sözcüsü çatışmadan bahsediyor. Orada katliam yapıyorlar. İnsan öldürüyorlar, hangi medeniyetten, çatışmadan, demokrasiden, bahsediyorsun?  Bir penguenin bile bir şekilde hayatına bir şey olduğu zaman gazetelerde, televizyonlarda ve belgesellerde günlerce anlatıyorsun. Dünyadaki mağdurların ve mazlumların sesi olmak için güçlü Türkiye'ye ihtiyaç vardır."

Türkiye'de 350 yıllık bir hayali gerçekleştirdiklerini belirten Soylu, 1699'da Karlofça'yla başlayan gerileme dönemini, aziz millet sayesinde sonlandırdıklarını ve yeni yükselme dönemine başladıklarını söyledi.

Soylu, 10 Ağustos'un,1071'de Alparslan'ın Anadolu'ya gelmesi, Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u fethetmesi gibi önemli bir tarih olduğunu aktardı.

CHP ve MHP'nin adayı Ekmeleddin İhsanoğlu'nu sosyal paylaşım sitelerindeki karikatür tiplemesine benzeten Soylu, şöyle konuştu:

"Biz, Türkiye'yi büyütmeye çalışırız, onlar her şeye takoz olmaya çalışırlar. Aynen Kılıçdaroğlu'nun takoz olduğu gibi her şeye takoz olmaya çalışırlar. Şimdi de bir cumhurbaşkanı adayı çıkarmış, çıkardığı cumhurbaşkanı adayı bu sosyal medyayı takip edenler bilirler. Baattin diye bir tipleme var orada, aynı Baattin'e benziyor. Sabah bir laf, öğlen bir laf, akşam bir laf. Mübarek. Dün de söylemiş, oyunu bozacağız. Ey gidi, profesör olmuşsun ama milleti anlayamamışsın. Millet sandıklara oyunu bozarak geliyor. Oligarşik sermayeyi, oligarşiye bürokrasiyi ve Türkiye'deki baskıyı dele dele geliyor bu millet."

Soğucak Mahallesi'nde de vatandaşlara hitap eden Soylu, İhsanoğlu'nu için, "Bu cumhurbaşkanı adayını tanıyor musunuz? Adam matruşka gibi matruşka. Böyle hani iç içe geçmiş katlar var ya, bir açıyorsun içinden Kılıçdaroğlu çıkıyor, bir açıyorsun Devlet Bahçeli çıkıyor, bir açıyorsun adamın içinden Pensilvanya çıkıyor, bir açıyorsun Türk Solu dergisi çıkıyor" diye konuştu.

CHP'nin hiç bir seçimde kazanmadığını, 10 Ağustos'ta da bunu başaramayacağını belirten Soylu, Kılıçdaroğlu ile ilgili, "Türk siyasetinin en büyük talihsizliklerinden birisidir bu adam. Bu adam gittiği zaman Türk siyaseti nefes alacak. Bu, Türkiye'yi birbirine katmak için birileri tarafından kurulmuş bir oyuncak makinedir. Türkiye rahatlayacak, kurtulacak bu gittiği zaman ve bunu millet götürecek" ifadelerini kullandı. - Mersin

Kaynak: AA

03 Ağustos 2014 Pazar 21:04

Kemal Kılıçdaroğlu, Ak Parti, Süleyman Soylu, Türkiye, Yerel