AK Parti İzmir İl Başkanı Akay Açıklaması

'Benim Yusuf Kenan Çakar'dan beklediğim ve şahsına yakıştırdığım, sadece partiden istifa etmekle yetinmeyip görevinden de istifa etmesidir'

AK Parti İzmir İl Başkanı Ömer Cihat Akay, AK Parti'den istifa eden İzmir Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Yusuf Kenan Çakar'ın görevinden de istifa etmesini beklediklerini bildirdi.

Akay, yaptığı yazılı açıklamada, Yusuf Kenan Çakar'ı uzun yıllardır tanıdığını, partide beraber çalıştıklarını, yol arkadaşlığı yaptıklarını hatırlatarak şunları kaydetti:

"Benim kendisinden beklediğim ve şahsına yakıştırdığım, sadece partiden istifa etmekle yetinmeyip görevinden de istifa etmesidir. Yıllardır tanıdığım Yusuf Kenan Çakar, siyasi etik kavramını dilinden düşürmeyen bir arkadaşımızdır. Siyasi etik neyi gerektiriyorsa onu yapmalıdır. Bu işi daha fazla uzatmasının, yıllardır birlikte çalıştığı dava ve yol arkadaşlarını daha çok üzmesinin bir anlamı yok. Kendisini bulunduğu makamlara getiren ve uzun yıllar Büyükşehir Belediye Meclisi Grup Başkanvekilliği, İl Başkan Yardımcılığı gibi görevlerle onurlandıran partisinden istifa ettiği gibi görevinden de istifa etsin."

Siyasetin, her şeyden önce insani bir eylem olması nedeniyle, ahlaki tutumlarla donanmış bireylerin yürüttüğü bir faaliyet olduğunu ifade eden Akay, siyasette ahlaklı olmanın en büyük erdemlerden biri olduğunu belirtti.

Siyasi ahlakın da bir gerekleri olduğunu anımsatan Akay, "O da şudur, bir partinin seçmenlerinin oylarıyla seçildikten sonra o partiden istifa etmekle kalmamak, o partinin kendisini getirdiği makamdan da istifa etmektir. Arzu ettiği görevlere gelemediği için partisinden istifa eden sayın Yusuf Kenan Çakar'ın bir an önce siyasi ahlaka uygun bir şekilde hareket etmesini bekliyor ve umuyoruz" ifadelerini kullandı.

Partiden istifa ettikten sonra Çakar'ın yaptığı açıklamaları da oldukça "yakışıksız" bulduğunu ifade eden Akay, sözlerini şöyle tamamladı:

"Sayın Çakar'ın istifa ettikten sonra partimiz ve parti mensuplarımız aleyhinde yaptığı açıklamaları oldukça manidar buluyorum. Kendisini 'Brütüs' konumuna düşürmesi hiç hoş olmadı, ben kendisi adına çok üzüldüm. Dün söylediklerinin tersini söylemesi, beraber çalıştığı, yol arkadaşlığında, dava arkadaşlığında bulunduğu kişiler hakkında menfi açıklamalar yapması çok yakışıksız olmuştur. Bütün bu olanlardan ve söylenen sözlerden sonra aklıma bir söz geliyor. Eskhylos, 'Önemli olan iyi yaşamak değil, yaşamayı iyi bitirmektir' der. Sayın Çakar'ın siyasi finali hiç hoş olmadı, kendisini dava ve yol arkadaşlarına, partisine ihanet eden bir kişi durumuna düşürdü. Şimdi yapması gereken tek şey, onurluca görevinden istifa etmek ve kabuğuna çekilip nerede hata yaptığını düşünmektir. Benim kendisine tavsiyem budur." - İzmir

Kaynak: AA

25 Nisan 2014 Cuma 16:26

Ak Parti, İzmir, Ömer Cihat Akay, Yusuf Kenan Çakar, Yerel