AK Parti Mkyk Toplantısı

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çelik: (2) 'Bizim, sosyal medya karşıtı bir tutum içinde olmamızı kimse bizden beklemesin, Türkiye'yi başka ülkelerde de karıştırmasın' 'Bizim sosyal medyayı yasaklamak gibi bir niyetimiz de yok, fiilimiz de ..

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, "Bizim, sosyal medya karşıtı bir tutum içinde olmamızı kimse bizden beklemesin, Türkiye'yi başka ülkelerde de karıştırmasın" dedi.

Çelik, parti binasında düzenlenen AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu Toplantısı'nın ardından, gazetecilere  gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Son zamanlarda Türkiye'yle ilgili bazı açıklamaların yapıldığını belirten Çelik, "Sayın Angela Merkel'in Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne (AB) alınmaması yönünde gayretleri olacakmış. Merkel'in bundan önceki gayretleri hangi yöndeydi ki? Bundan önce başka türlü gayret mi gördünüz? Bugüne kadar her platformda Sayın Merkel, Türkiye'nin AB'ye aday olmaması gerektiği konusunda açık ve kapalı kapılar ardından bunu söylemiştir" diye konuştu.

Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecinde, imtiyazlı ve stratejik ortaklık gibi tekliflerin öne sürüldüğünü ancak bunu kabul etmediklerini aktaran Çelik, şöyle devam etti:

"Fransa ve Almanya, Türkiye'nin büyüklüğünden dolayı, bu meseleye oldum olası hep sıkıntılı bakmışlardır. Türkiye, AB'ye girdiği andan itibaren şöyle üç beş sene içinde AB'nin en büyüğü olacak. Avrupa Parlamentosu'nda 100 milletvekiliyle temsil edilecek. Meselenin özü budur. Diğer küçük kücük devletler var. Onlar çok rahat zapturapt altına alınabilen ülkelerdir ama Türkiye AB içinde olduğunda Türkiye'nin emsali olan ülkeler Almanya olacak, Fransa olacak, belki İngiltere olacak. Onun dışındaki ülkeler, Türkiye ölçeğinde ülkeler olamayacaktır. Nüfusu itibarıyla kısa bir süre sonra Türkiye orayı geçecektir. Bu son hadiseyle Avrupa Birliği cephesinden gelen açıklamalar hiçbir vatandaşımızın moralini bozmamalıdır. Biz, Avrupa Birliği üyelik sürecine yapışmış vaziyetteyiz. Sonuna kadar götüreceğiz. Masayı deviren biz hiçbir zaman olmayacağız, masadan kalkan biz olmayacağız. Sürecin sonunda bizi almak istemezlerse kendileri bilir. Biz yolumuza devam edeceğiz."

"Biz AB'ye tam üye olmak istiyoruz"-

Avrupa Birliği'ne hiçbir zaman "cennet ve cinnet boyutundan" bakmadıklarına işaret eden Çelik, şunları söyledi:

"(Girersek cennet olur, girmezsek cinnet olur, yok girersek cinnet olur, girmezsek cennet) diyenlerden olmadık. Biz, nihayetinde bir siyasi ve ekonomik paktın içinde yer almak için müzakere yapıyoruz. Bizim demokratikleşmemizin, Türkiye'nin reform sürecinin yürümesine AB ile müzakere sürecinin çok büyük katkıları olmuştur. Bunu görmemiz gerekir ve bir uluslararası standart, medeni dünyadan bir standart, bizim bu konuda motivasyonumuzu artırmıştır. Bunu da inkar etmememiz lazımdır. Biz, AB'ye tam üye olmak istiyoruz. Sonuna kadar müzakereyi götürmek istiyoruz ama oradan farklı sesler gelebilir. Bizim ülkemizde AB ile ilgili Almanya ile ilgili Sayın Merkel ile ilgili, Sayın Holland ile ilgili, Sayın cameron ile ilgili, hepsiyle ilgili farklı farklı görüşlere sahip olan, farklı duygular taşıyan bizim de siyasi liderlerimiz var, bizim de siyasilerimiz var, gazetecilerimiz var."

 

"Halk istediği sürece AK Parti iktidarda kalacaktır"-

Çelik, milletin AK Parti'ye bir emanet teslim ettiğini ve bu emanetin teslimini sandıkla yaptığını vurgulayarak, "Halk istediği sürece AK Parti iktidarda kalacaktır ama günün birinde halkımız bizden emanetini geri almak isterse ona da eyvallah edeceğiz. Demokratik olgunluk nedir, o gösterilecektir. Bugüne kadar olduğu gibi" dedi.

Sosyal medya konusunda kimsenin AK Parti'den bir yasak beklememesi gerektiğiini ifade eden Çelik, AK Parti'nin yoksulluk, yolsuzluk ve yasakları ortadan kaldırmak için iktidara gelmiş bir siyasi kadro olduğuna dikkati çekti. 

"Bizim sosyal medyayı yasaklamak gibi bir niyetimiz de yok, fiilimiz de yok, aklımızın köşesinden de böyle bir şey geçmez" diyen Çelik, ancak yazılı ve görsel medyanın tabi olduğu etik kuralların sosyal medya için de zorunluluk olduğunu vurguladı. 

Çelik, "Burada yapılmak istenen medeni ülkelerdeki gibi Batı Avrupa ülkelerinde, AB standartlarındaki gibi özellikle sosyal medyayla ilgili bugüne kadar kanunlarımızda mevcut olmayan, eksikliği hissedilen düzenlemeler yapmaktır" ifadesini kullandı. 

Hüseyin Çelik, Gezi Parkı odaklı gelişmeler sırasında aşırı düzeyde hakaret içeren 105 internet sitesinin tespit edildiğini, kaynağına ulaşılmaya çalışıldığını, ayırca insanları isyana teşvik etmek, öfkenin kabarmasına yol açmak için açılmış sahte twitter hesaplarının da sahiplerinin belli olduğunu, bunlarla ilgili tespitlerin de yapıldığını söyledi. Çelik, bugüne kadar 262 twitter hesabının belirlendiğini de aktardı.

"Biz, bir taraftan duble yollar yaptık, bir taraftan da bilişimin duble yollarını döşedik" diyen Çelik, şu görüşleri dile getirdi:

"Bizim, sosyal medya karşıtı bir tutum içerisinde olmamızı kimse bizden beklemesin, Türkiye'yi başka ülkelerde de karıştırmasın. Vasıtaların kendileri çok iyi, çok kötü olmaz, onları iyiye kullanırsanız iyi olur, kötüye kullanırsanız kötü olur. Telefon sapıkları vardır diye telefon kullanmayı yasaklamak hiçbir zaman aklımızdan geçmedi, hiçbir akıllı insanın da aklından geçmemesi lazım, işin özü budur."

Borsa'daki dalgalanmalar-

Son günlerde dövizde, borsada veya faizde bazı hareketlenmeler olduğunu belirten Çelik, şunları kaydetti:

"Bunlar sadece Gezi olayları ve Gezi olaylarının oluşturduğu görüntüyle izah edilecek şeyler değil. Evet, bunun negatif etkisi olmuştur fakat küçük boyuttadır. Uluslararası piyasaların dalgalanmalarına bağlı olarak Türkiye'de dalgalanma vardır. 79 yıllık Cumhuriyet tarihi boyunca Türkiye'ye gelen doğrudan yabancı yatırım sermayesi 19 milyar dolardır.  2002'den 2012'ye kadar AK Parti iktidarında gelen doğrudan yabancı yatırım sermayesi 127 milyar dolardır. Uluslararası derecelendirme kuruluşları Türkiye'nin notuyla ilgili açıklamalar yapmışlardır. Bugünkü durumda Türkiye hala yatırım yapılabilir, yatırımcıların güvenebilecekleri, demir atabilecekleri liman olduğunu söylemişlerdir."

- Ankara

Kaynak: AA

19 Haziran 2013 Çarşamba 18:55

Avrupa Birliği, Türkiye, Hüseyin Çelik, Ak Parti, Politika, Güncel