Erdoğan: BDP Siyasi Kürtçülük Yapıyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 'Biz 77 milyonun partisiyiz, biz 780 kilometrekarenin partisiyiz. Farkımız bu.' dedi.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "BDP'ye bakıyorsun siyasi Kürtçülük yapıyor. MHP'ye bakıyorsunuz siyasi Türkçülük yapıyor. Öyle mi? Birisi Kürtçülük, birisi Türkçülük... CHP'ye bakıyorsun o da diyor ki 'ben de kumsalların partisiyim.' Biz 77 milyonun partisiyiz, biz 780 kilometrekarenin partisiyiz. Farkımız bu" dedi.

Erdoğan, partisince sahil dolgu alanında düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, yerel seçimlere 12 gün kaldığını hatırlattı.

Başbakan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bunların ablaları varmış. Sizin kapılarınızı da çaldılar mı? Bunlara şunu söyleyin; ya sizde zerre kadar insaf yok mu? Siz de utanma yok mu, sizde ar yok mu, siz de haya yok mu? Ya sizin o hocanız, bizim kızlarımızın başını açtırtan değil mi? 'Başörtüsü füruattır' diyen değil mi? Bu nasıl hoca ya? Sizin hocanız kestane pazarında imamken başka konuşuyordu ama 28 Şubat oldu başka konuşmaya başladı. 'Bu ne iş ya' diye sorun. Ondan sonra hocanıza söyleyin de partisini kursun, kendisi de buraya gelsin, boyunun postunun ölçüsünü alsın. Fakat enteresan olan şu; bu CHP Genel Başkanı bununla ilgili parlamentoya acayip şekilde vermiş olduğu soru önergesi var. Bu önergeyle beraber kendisini hakkında çok çok olumsuz şeyler soruşturuyordu. Hatta milletvekilleri aynı şekilde. Şimdi dostluk arttı. Bakıyorsunuz MHP 'okyanus ötesi' diyordu verip veriştiriyordu. Ama şimdi dostluk arttı. Tek düşmaları var şimdi üçünün de AK Parti. Bize dost olarak Allah yeter."

Sabrettiklerini ifade eden Erdoğan, "Siz de sabrettiniz. Ne oldu? Okullarımıza kızlarımızı başörtülü olarak almıyorlardı. Öyle mi? İmam hatiplerin orta kısımlarını kapatmışlardı. Öyle mi? Devlet dairelerine sokmuyorlardı. Şimdi geçenlerde çıkmış Kılıçdaroğlu ne diyor? Diyor ki 'başörtü sorununu ben çözdüm'. Güler misiniz, ağlar mısınız? Bunda her numara var, takiye, yalan, iftira, fitne, fesat her şey var. Önce evinin adresini öğren. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı oldu, geldi Kağıthane'ye kaydını yaptırdı. Kağıthane'de ikameti, sordular kendisine 'nerede oturuyorsun?' 'Kağıtepe' dedi. Bununla da bitmedi iş. Seçim günü oyunu dahi kullanamadı. Bu ne demek biliyor musunuz? Buna üç tane koyun verin kaybedip gelir. SSK'yi, Sosyal Sigortalar Kurumu hastanelerini batıran bu. Yolsuzluklarla batırdı. Hatırlıyorsunuz o günleri değil mi?" diye konuştu.

 

"Ayrım ortadan bizimle kalktı"

 

Erdoğan, eskiden hastane kapılarına gittiklerini ve kuyrukta beklediklerini anlatarak, şöyle devam etti:

"O gün muayene oldun oldun, belki yarına da kalırsın. Doktor bey ilaç verir inersin oradaki eczaneye ilacı istersin. Eczacı ikisini verir, ikisi yok. 'Nereden alacağım' dediğinde 'paranla git dışarıda eczaneden al' derdi. Kimdi genel müdür? Kılıçdaroğlu. Bu ya, bu adamın cemaziyelevveli bu. Şimdi istediğin hastaneye gidiyor musun, istediğin eczaneden ilacını alıyor musun kardeşim? Ayrım var mı? Benim başörtülü bacım, artık okullarımızın orta kısımları açıldı mı? Artık istediği üniversiteye imam hatipli, meslek liseli gidebiliyor mu? Katsayı kalktı mı? Başörtülü bacılarım devlet dairelerinde çalışabiliyor mu?"

Ayrımın ortadan kendileriyle kalktığını vurgulayan Erdoğan, normalleşmenin bu olduğunu söyledi.

Erdoğan, başörtülü ile başı açık kardeşlerinin hepsinin bir arada olduğuna işaret ederek, "Mesele bu. Birlik, beraberlik, kardeşlik bu. Türkiye bu" diye konuştu. 

Buralara durup dururken, rastgele gelmediklerini ifade eden Erdoğan, şunları kaydetti:

"Biz sizlerle gurur duyuyoruz. Benim bugün Tekirdağ'a bir hitabım var. Nedir o biliyor musunuz? AK Parti olarak biz Türküyle, Kürdüyle, Lazıyla, Romanıyla, Çerkeziyle, Gürcüsüyle, Arnavtuyla, Boşnakıyla, aklınıza ne gelirse tek milletiz. Tek millet, iki; tek bayrak.. Ama ben şunu söyleyeyim; ben Türk'ü Türk olduğu için sevmiyorum, ben Kürd'ü Kürt olduğu için sevmiyorum, Roman'ı Roman olduğu için sevmiyorum, beni yaradan Allah onları da yarattığı için seviyorum. Bizim farkımız bu. BDP'ye bakıyorsun siyasi Kürtçülük yapıyor. MHP'ye bakıyorsunuz siyasi Türkçülük yapıyor. Öyle mi? Birisi Kürtçülük, birisi Türkçülük... CHP'ye bakıyorsun o da diyor ki 'ben de kumsalların partisiyim'. Biz 77 milyonun partisiyiz, biz 780 bin kilometrekarenin partisiyiz. Farkımız bu. İkincisi; tek bayrak. İşte bu. Rengi şehidimizin kanı, hilal bağımsızlığımızın ifadesi, yıldız şehitlerimizin simgesi. Ne diyor Mithat Cemal, Allah rahmet etsin... 'Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır. Toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır'. Bizim reklamı izliyorsunuz değil mi? 'Dalgalan sen de şafaklar gibi ey şanlı hilal'. Bak, şu dalgalanışı görüyor musun? Şu güzelliği görüyor musun? Mesele bu, bunun uğruna her şey feda. 'Şüheda fışkıracak toprağı sıksan şüheda. Canı cananı bütün varlığımı alsın da hüda etmesin beni tek vatanımdan beni dünyada cüda'. Onun için ne diyoruz? Tek vatan, 780 bin kilometrekareyle..."

  Alandakilerin "Türkiye seninle gurur duyuyor" şeklinde slogan atması üzerine Erdoğan, "Biz sizlerle gurur duyuyoruz" dedi. 

Erdoğan, en batıda ne varsa en doğuda, güneydoğuda da o olacağını, en kuzeyde ne varsa en güneyde de o olacağını vurgulayarak, ayrımın olmadığını dile getirdi. 

Başbakan Erdoğan, "Allah için soruyorum, '10-15 yıl önce denseydi ki 'Ağrı'da, Iğdır', Kars'ta, Şırnak'ta havalimanı olacak?' İnanır mıydınız? Şimdi var... Hakkari'yi de yapıyoruz. Hakkari biraz gecikti. Niye biliyor musunuz? Bölücü terör örgütüne rağmen, onlarla olan mücadele sebebiyle. Biz böyle gidiyoruz" diye konuştu. 

- Tekirdağ

Kaynak: AA

19 Mart 2014 Çarşamba 18:12

Kemal Kılıçdaroğlu, 28 Şubat, Ak Parti, Recep Tayyip Erdoğan, Politika, Güncel