AK Parti Sakarya Milletvekili Üstün - Sakarya

AK Parti Sakarya Milletvekili Ayhan Sefer Üstün, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin, 'Önceki yıllarda memleketin başında asker düdüğünü çaldığında, şapkasını alıp giden liderler vardı ama şu anda şapkasını alıp giden bir lider değil, kefenini giymiş ve bunlarla mücadele eden her türlü tehlikeye karşı göğsünü siper eden bir liderimiz var.' dedi.

AK Parti Sakarya Milletvekili Ayhan Sefer Üstün, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin, "Önceki yıllarda memleketin başında asker düdüğünü çaldığında, şapkasını alıp giden liderler vardı ama şu anda şapkasını alıp giden bir lider değil, kefenini giymiş ve bunlarla mücadele eden her türlü tehlikeye karşı göğsünü siper eden bir liderimiz var." dedi.
Üstün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye Cumhuriyeti devletinin, darbe girişimi sırasında milletiyle büyük bir badire atlattığını belirterek, bu darbe girişimini gerçekleştiren hainlerin kökünün dışarıda olduğunu bildiklerini ifade etti.
Ayhan Sefer Üstün, "Bunlar eskiden kendilerini adanmış ruhlar olarak tanımlardı. Bunlar ancak satılmış ruhlar olabilir. Bu satılmış ruhların ülkemize karşı ihanetiyle karşı karşıya kaldık. Adeta bir intihar saldırısı yaptılar. Bunlar, işgal kuvvetleri gibi vatandaşlarımızın üzerine mermiler yağdırdılar, milletin temsilcilerini tutuklamaya kalktılar." diye konuştu.
Üstün, bu tür bir ihaneti daha önce hiçbir örgütün ve kurum çalışanın yapmadığı, tarihteki en büyük ihaneti FETÖ'nün yaptığını aktardı.
"Bundan sonra devleti yapılandırma zamanı"
Milletin direnci, ferasetiyle bu sürecin atlatıldığını ifade eden Üstün, şunları söyledi:
"Darbeciler iki şeyi hesap edemediler. Bunlardan bir tanesi milletimizin değiştiğini, kendine bir özgüven geldiğini, böyle bir olayda artık evlerine kapanmayacağı ve meydanlara çıkıp milli iradeyi savunacağını hesap edemediler. İkinci yanlışları da önceki yıllarda memleketin başında asker düdüğünü çaldığında, şapkasını alıp giden liderler vardı ama şu anda şapkasını alıp giden bir lider değil, kefenini giymiş ve bunlarla mücadele eden her türlü tehlikeye karşı göğsünü siper eden bir liderimiz var. İşte bunu hesap edemediler. Bu yanlış hesaplar onların zelil olmasına, mağlup olmasına sebebiyet verdi."
Üstün, her krizden sonra yapılması gerekenlerin bulunduğunu, bu süreçlerin iyi yönetilip fırsata dönüştürülebilirse devlette yeniden yapılanma imkanına sahip olucağını kaydetti.
Bu süreci çok önemsediklerini vurgulayan Üstün, "Evet, OHAL ilan edildi. Bu ancak çetecilere, darbecilere karşı olağanüstü bir haldir. Milletimize karşı devletimiz son derece sevecen bir şekilde davranacaktır. Bundan sonra devleti yapılandırma zamanı. Bunların adımlarını görüyoruz. Atılan tüm adımları, devletin yeniden yapılanmasına ve sivilleşmesine yönelik olarak görüyoruz. Askeri okulların kapatılması bunlardan bir tanesi. Çocuklar 12 yaşında anne babalarının yanından ayrılarak kapalı bir fanus içinde beyinleri yıkanıyor. Liseler ve harp okulları kapandı. Bunun yerine bir üniversite sistemi çerçevesinde askeri eğitim yapılacak. Bunun yanında birçok demokrasi adımı peş peşe gelecek." diye konuştu.
"Bu darbenin en büyük mağdurlarından biri de milletvekilleridir"
Süratle, FETÖ'cü darbecilerin kurumların içerisinden ayıklanması gerektiğine işaret eden Üstün, şu değerlendirmelerde bulundu:
"Yargıya burada çok önemli iş düşüyor. Yargı adeta kılı kırk yararak herhangi bir haksızlığı mahal vermeden, FETÖ'cüleri jiletle kazır gibi devletin ve kurumların içerisinden kazıması gerekir. Bu çerçevede bizlerde üzerimize düşen görevi yapmaya çalışıyoruz. Bu darbenin en büyük mağdurlarından biri milletvekilleri olarak bizleriz."
Darbe girişimi gecesi Sakarya'da bulunduğunu belirten Üstün, şunları anlattı:
"Derhal Kent Meydanı'na çıkarak direnişi örgütlemeye başladık. O direnişte darbeciler Sakaryalı vatandaşlara ateş açtı. Bu insanların haklarını savunmak ve darbeye maruz kaldığımızdan dolayı Cumhuriyet Başsavcılığına bireysel olarak suç duyurusunda bulundum. Bu suç duyurusunun manevi bir özelliği var. Bu davaların takipçisi olacağız. FETÖ'cüler hak ettikleri cezaları alana kadar bu davaları takip edeceğiz."

Kaynak: AA

31 Temmuz 2016 Pazar 18:12

AK Parti, Milletvekili Ayhan, Sakarya, Ayhan Sefer Üstün, Politika, Güncel