AK Parti TBMM Grup Toplantısı

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 'Sokullu Mehmet Paşa'nın, Venedik Büyükelçisine söylediği şöyle bir söz vardır: 'Biz Kıbrıs'ı almakla sizin kolunuzu kestik, siz ise İnebahtı'da bizim sakalımızı tıraş ettiniz.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Sokullu Mehmet Paşa'nın, Venedik Büyükelçisine söylediği şöyle bir söz vardır: 'Biz Kıbrıs'ı almakla sizin kolunuzu kestik, siz ise İnebahtı'da bizim sakalımızı tıraş ettiniz. Kesilen sakal daha Gür şekilde büyür ama kesilen kol yerine gelmez.' Gizli-açık ambargolar, ayaklarımıza takılan çelmeler, hemen her konuda maruz kaldığımız iki yüzlü tavırlar elbette bizi sıkıntıya sokmaktadır. Ama bu sıkıntılar, sakalımızın tıraşı mesabesindedir. Buna karşılık biz asırlık bir planı bozarak onların kollarını buduyoruz." dedi.
Erdoğan, AK Parti TBMM Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Sokullu Mehmet Paşa'nn Venedik Büyükelçisine söylediği, "Biz Kıbrıs'ı almakla sizin kolunuzu kestik, sizse İnabahtı'nda bizim sakalımızı tıraş ettiniz." ifadelerini hatırlatarak, kesilen sakalın daha gür şekilde büyüdüğünü, ancak kesilen kolun yerine gelmeyeceğini belirtti.
Uygulanan gizli açık ambargoların, ayaklara takılan çelmelerin, hemen her konuda maruz kalınan ikiyüzlü tavırların Türkiye'yi sıkıntıya soktuğunu ifade eden Erdoğan, şöyle konuştu:
"Bu sıkıntılar sakalımızın tıraşı mesabesindedir. Buna karşılık biz asırlık bir planı bozarak onların kollarını buduyoruz. Türkiye'nin gücünü, milletimizin potansiyelini küçümseyen birileri ısrarla felaket tellallığı yapmaya devam ediyor. Varsın etsinler. Atalarımız ne diyor; 'Allah kısmet ederse bir kulun işini mermere geçirir dişini, Allah istemezse o kulun işini muhallebi yerken kırar dişini.' Tarih bize göstermektedir ki büyüklük öyle sadece topla, tüfekle, parayla, sayıyla olmuyor. Büyük olmak için önce koca bir yüreğe, sağlam bir imana, güçlü bir iradeye sahip olacaksın. Biz kutlu bir davanın yolunda tüm fertleriyle canını vermekte bir an bile tereddüt etmeyecek büyük bir bir millet olduğumuzu biliyoruz ve bunu 15 Temmuz'da görmüş olmanın da bahtiyarlığı içerisindeyiz. Biz kendi bekasıyla birlikte tüm kardeşlerinin, dostlarının, mazlumların ümidi büyük bir devlet anlayışının varisi olduğunu biliyoruz. Onun için yedi düvel üzerimizi gelse Rabiamızdan asla taviz vermeyeceğiz."
"Kılıçdaroğlu öğrendin mi?"
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Rabia'yı henüz anlamadığını, yavaş yavaş tekrar söyleyeceğini ve onun da öğreneceğini ifade eden Erdoğan, "Sonuna kadar tek millet, sonuna kadar tek bayrak, sonuna kadar tek vatan, sonuna kadar tek devlet diyeceğiz." dedi.
Kendilerine küfredenlere hukukun kapısını açtıklarını söyleyen Erdoğan, kendilerinin ise onlara sadece Rabia'yı öğrettiklerini dile getirdi.
Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:
"Tek millet; Türk'ü ile Kürt'ü ile Lazı ile Çerkezi ile Gürcüsü ile Abazası ile 80 milyon Sünnisi, Alevisi tek millet. Var mı itirazın? İki; tek bayrak; şehidimizin kanından rengini alan, bağımsızlığımızın ifadesi hilalle şehidimizin ta kendisi... Yıldızıyla bütünleşen bizim bayrağımız. Var mı itirazın? 780 bin kilometrekare ile tek vatan. Var mı itirazın? Türkiye Cumhuriyeti devletinden başka herhangi bir oluşum tanımıyoruz. Var mı itirazın? Kılıçdaroğlu öğrendin mi? Oyunları boza boza, senaryoları yırta yırta hedeflerimize doğru ilerlemeyi sürdüreceğiz. İstiklalimiz ve istikbalimiz için giriştiğimiz bu seferi inşallah zaferle sonuçlandıracağız. Bu zafere inanıyoruz değil mi, bu zafere kilitlendik değil mi?"
"Takke düşmüş, kel görünmüştür"
Erdoğan, Türkiye'nin içindeki ve dışındaki gelişmelerin, sorumluluklarının her geçen gün daha da ağırlaştığına işaret ettiğini söyledi.
Türkiye'nin karşı karşıya bulunduğu meseleler konusunda projesi olan, programı olan, fikir çilesi çeken bir ana muhalefet partisi olmayışının kendilerini üzdüğünü vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti:
"Siyasi rekabet bizi korkutmaz, tam tersine şevkimizi, gayretimizi artırır. Dünyada reform talep eden taraf muhalefet, mevcudu korumak isteyen taraf iktidar partileri olur. Bizde ise durum tam tersi. Biz 15 yıldır her alanda reform peşinde koşuyoruz, ana muhalefet partisi ise kendisine tek misyon olarak bunları engellemeyi görüyor. Bu parti çok partili hayata geçtiğimizden beri cumhuriyet, laiklik, çağdaşlık gibi kavramları kendisine siper etmiştir. Bu tavrıyla aslında tembelliğini, faşizan eğilimlerini, milletin değerlerine olan düşmanlığını saklamaya çalışan ana muhalefet partisinin foyası artık ortaya dökülmüştür. Eskilerin deyimiyle, takke düşmüş, kel görünmüştür. Kendi kifayetsizliklerini, kendi eksiklerini, kendi arızalarını bir kenara bırakıp AK Parti'nin yenilenme sürecini kendi ağızlarına pelesenk etmeleri bu parti yönetiminin yolun sonuna yaklaştığını gösteriyor."
"Kendinden sonra gelecek kişi için üç mektup da sen hazırla"
Erdoğan, yeni göreve başlayan bir sadrazamın masasının üzerinde bir not ve altında da üç zarf gördüğünü, notta "Başın sıkıştığında mektupları sırasıyla aç" yazdığını anlattı.
Sadrazamın, bir süre sonra halkın homurdanmasıyla sıkıntıya düştüğünü, aklına mektupların geldiğini ve ilkini de açtığını belirten Erdoğan, hikayeye şöyle devam etti:
"Mektubun içinde 'yapamayacak olsan bile sürekli vaatte bulun' diye yazmaktadır. Sadrazam vaatleri peşi peşine sıralamaya başlar ve biraz rahatlar. Ancak bir müddet sonra homurtular yine yükselince bu defa ikinci zarfı açar. Onun içinde de 'geçmiş yönetimleri suçla' diye yazmaktadır. Bir müddet de bu şekilde devam eden sadrazam, tekrar sıkıştığında sonuncu zarfa müracaat eder. Bu zarfta 'kendinden sonra gelecek kişi için üç mektup da sen hazırla' diye yazmaktadır. Ana muhalefet partisinin başındaki zatın elinde sadece sonuncu zarfın kaldığı anlaşılıyor. Çünkü önce 'başbakan olacağım' diye vaatte bulundu. Olamadı. Sonra değişim diyerek suçu eskiye yüklemeye çalıştı o da olmadı. Şimdi sıra kendisinden sonra partisinin başına gelecek kişiye bırakacağı zarfları hazırlamaya geldi.
'Bal, bal diyerek ağız tatlanmaz' der atalar. Bunu öğren. 'Başbakan olacağım' diyerek başbakan olunmaz, 'değişim' diyerek de değişim gerçekleşmez. Konunun uzmanları iyi bilir, hep aynı şeyleri yaparak her defasında farklı sonuçları elde etmeye çalışmak akıl sağlığıyla ilgili bir soruna işaret eder. Bunun için önce zihniyetinizi, sonra yöntemlerinizi değiştirmeniz lazım. Ana muhalefet partisinde ne zihniyete ne de yöntemlere dair bir değişiklik işareti gözükmüyor. 20 yıl önce ne diyorlarsa bugün de aynısını söylüyorlar, 10 yıl önce ne yaptıysalar bugün de aynısını yapıyorlar. Halbuki ne dünya o dönemin dünyası ne de Türkiye o yılların Türkiye'si."
"AK Parti ailesi öyle büyük bir ailedir ki..."
Milletten aldıkları işaretle hizmet ve siyaset anlayışını sürekli geliştirdiklerini, güncellediklerini ve değiştirdiklerini belirten Erdoğan, millet ile çıktıkları yolda yine milletle birlikte daha iyisi, daha güzeli ve daha fazlası için yürümeye devam ettiklerini söyledi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:
"Bu bayrak yarışında gerek teşkilatlarımızda gerek belediyelerimizde ayrılan arkadaşlarımıza hizmetleri için teşekkür ediyorum. Görevi devralan arkadaşlarımıza da başarılar diliyorum. AK Parti ailesi öyle büyük bir ailedir ki her an, herkese, her yerde ihtiyaç duyulabilir. Kimse gücenmeyecek çünkü biz sürekli güncellenen, sürekli yenilenen ve güncellendikçe çok daha farklı bir hizmet imkanını yakalayan bir partiyiz. Dolayısıyla görevlerini devreden arkadaşlarımız bu büyük aile içinde çalışmaya, emek vermeye, proje üretmeye devam edeceklerdir. Görevlerine devam eden arkadaşlarımızdan yeni bir heyecanla yeni bir şevkle daha büyük hizmetler bekliyoruz. Yeni göreve gelen arkadaşlarımızın da tüm enerjilerini, tüm birikimlerini, tüm maharetlerini ortaya koyarak farklarını göstereceklerine inanıyorum."
Erdoğan, geniş bir heyetle ABD'ye giden Başbakan Binali Yıldırım'ın bu haftayı ABD'de çeşitli kurumlarla görüşmeler yaparak geçireceğini ifade ederek, "İnşallah sonuçları hayırlı olur." dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, konuşmasının ardından kapalı grup toplantısına geçildi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, bu bölümde tarım politikaları ve et fiyatları hakkında milletvekillerini bilgilendirdi.
(Bitti)

Kaynak: AA

07 Kasım 2017 Salı 14:03

Venedik, Mehmet Paşa, Recep Tayyip Erdoğan, Ak Parti, Politika, Güncel