AK Parti'yi En Çok Zorlayacak İl

Seçimlerde AK Parti'yi en çok zorlayacak kentlerden biri olacak.

Seçimlerde AK Parti'yi en çok zorlayacak kentlerden biri de Şanlıurfa olacak. Çünkü bağımsız adayların arkasında aşiretler var. Milletvekili aday listelerinin açıklanmasının ardından 12 Haziran Genel Seçimi öncesi en hararetli yarışın Şanlıurfa'da yaşanacağı anlaşıldı. 2007 seçiminde Urfa'yı, AK Parti'den 9 bağımsızlardan da 2 vekil temsil etme hakkı kazandı. Kent, bu seçimlerde 12 milletvekili için sandığa gidecek. BDP, biri KCK davasından hapiste bulunan iki adayından İbrahim Binici ve İbrahim Ayhan'ı bu kentte destekleyeceğini açıkladı. Önceki gün ise AK Parti listesine giremeyen İbrahim Tatlıses memleketinden bağımsız aday olduğunu ilan etti. Bağımsızlara dün AK Parti Milletvekili Zülfikar İzol de eklendi. Şanlıurfa'nın aday listesinde adını göremeyen İzol aşiretinin lideri AK Parti'den istifa ettiğini açıkladı.

BUCAK'IN KARDEŞİ BAĞIMSIZ ADAY

Türkiye'nin en büyük aşiretlerinden birinin lideri olan İzol'ün sadece Şanlıurfa'da değil sözünün geçtiği Malatya, Elazığ, Diyarbakır, Adıyaman, Mardin ve Tunceli'deki seçmenlerin yönelimini de etkileyebileceği kaydedildi. Bucak Aşireti lideri ve Susurluk Skandalı'ndan yargılanan Sedat Bucak'ın kardeşi Ahmet Ersin Bucak da bağımsız aday olarak Şanlıurfa'dan milletvekili olmak için yarışacak. Ak Parti, 5 güçlü bağımsız aday karşısına Devlet Bakanı Faruk Çelik'i koydu. Listenin ilk sırasında yer alan Çelik'i Şeyhanlı aşiretinin lideri Seyyit Eyüpoğlu izledi. İl Başkanlığı ile Ahmet Eşref Fakıbaba arasındaki anlaşmazlık, AK Parti'nin yerel seçimlerde belediye başkanlığını kaybetmesine neden olmuştu.

Adaylık için dakikalarla yarıştı

14 Mart'ta silahlı saldırıya uğrayan ve halen Almanya'da tedavi gören ünlü türkücü İbrahim Tatlıses'in Şanlıurfa'dan bağımsız milletvekili adayı olma konusunda adeta dakikalarla yarıştığı ortaya çıktı. Tatlıses'in oğlu Ahmet Tatlı, AK Parti'nin sanatçıyı aday yapmayacağını öğrendikten sonra Türkiye'de avukat Ahmet Türkmen ve Türkiye'nin Münih Başkonsolosluğu'ndaki noterle irtibata geçerek hemen bir vekaletname hazırlattı. Başkonsolosluk'tan özel kurye ile getirilen vekaletname Tatlıses'e imzalatılarak Türkiye'ye fakslandı. Vekaletnameyi alan Türkmen de sanatçının Şanlıurfa'dan bağımsız adaylık müracaatını il seçim kuruluna yaptı. Böylece Tatlıses son anda milletvekilliği için Urfa'dan bağımsız aday oldu. Sanatçı, menajeri Eyüp Kanat aracılığıyla hemşehrilerine, "Tüm Urfalı hemşehrilerime sesleniyorum. Nefes aldığım sürece benden dua ve desteklerini hiç eksik etmeyen Urfalı hemşehrilerimden yine aynı şekilde detsek ve dualarını bekliyorum'' mesajı gönderdi.

Kaynak: DHA

13 Nisan 2011 Çarşamba 21:40

Politika