Akademisyenlere Destek İçin 'Akademisyenler Susturulamaz' Bildirisi Okundu

Güneydoğu'da devam eden olaylarla ilgili hazırlanan ‘Bu Suça Ortak Olmuyoruz’ bildirisinde imzası bulunan akademisyenlere destek için Ankara’da basın toplantısı düzenlendi.

Güneydoğu'da devam eden olaylarla ilgili hazırlanan ‘Bu Suça Ortak Olmuyoruz’ bildirisinde imzası bulunan akademisyenlere destek için Ankara’da basın toplantısı düzenlendi.
Altında çok sayıda üniversite hocası, siyasetçi, sendikacı, avukatın da imzası bulunan ‘Akademisyenler susturulamaz!’ bildirisi Mülkiyeliler Birliği’nde Ankara Üniversitesi’nden Prof Dr. Gamze Yücesan Özdemir tarafından okundu.
Bildiriyi okumaya başlamadan önce düşüncelerini aktaran Prof Dr. Özdemir, şunları dile getirdi: "Oldukça zor günlerden geçiyoruz. Her akşam bir acıyla yatıp her sabah bir kabusla uyanıyoruz. Bu karanlık tabloya bir yenisi daha eklendi. Bir bildiriye imza atan akademisyen ve bilim insanlarına yönelik siyasal iktidar tarafından soruşturma gözaltı, itibarsızlaştırma ve linç kampanyası başlatıldı. Bilim insanları ve akademisyenler 'geleceği birlikte nasıl kuralım' konusunda sorular sorar ve yanıtlar üretirler. Hayatta ve siyasette soru sorup yanıt üretmek çok değerlidir. Bilim insanları ve akademisyenler soru sormayı ve yanıt üretmeyi bıraktıkları anda toplumların geleceği kararır. Toplumsal tarihte zulme, baskıya, şiddete dayanan tüm siyasal iktidarlar bilim insanlarını susturmaya çalışmıştır. Ama bilimsel düşüncenin gelişimi ve bilimsel düşüncenin toplumsallaşması önlenememiştir, önlenemeyecektir. Burada olan bizler, düşünce üretimine yönelik her türlü şiddetin karşısında olmayı bu ülke ve geleceği adına birincil sorumluluğumuz olarak görüyoruz."
DESTEK BİLDİRİSİ OKUNDU
Prof Dr. Özdemir, ardından ‘Akademisyenler susturulamaz!’ başlığını taşıyan ve imzaya açtıkları şu bildiriyi okudu: “2000’den fazla akademisyenin imzasıyla destek olduğu 'Bu Suça Ortak Olmuyoruz' başlığı ile yayınlanan bildiri önce siyasi iktidar ve Cumhurbaşkanı tarafından hedef gösterilerek suçlulaştırılmış, daha sonra da YÖK talimatıyla imzacılara yönelik soruşturmalar ve savcılıkça gözaltılar başlatılmıştır. Hemen ardından, geçtiğimiz seçim döneminde AKP’yi destekleme amaçlı mitinglerde boy gösteren bir mafya lideri, imzacı arkadaşlarımızı alenen ölümle tehdit etmiş, bu durum siyasi iktidar tarafından onaylayıcı bir sessizlikle karşılanmıştır. AKP’nin öve öve bitiremediği ‘Yeni Türkiye’de siyasal iktidar; özgürlük, eşitlik ve barış talebini dillendiren herhangi bir direnç odağı karşısında kendisini ancak böyle bir sindirme mekanizmasıyla devam ettirebilmektedir. Bir bildiri hazırlayıp kendi görüşlerini ifade eden akademisyenler karşısında bu tür yöntemlere başvuran bir siyasi iktidarın terörle mücadele adı altında sürdürülen çatışma ortamı hakkında sunduğu bilgileri ve benimsediği söylemi inandırıcı bulmak imkansızdır. AKP iktidarı altında Türkiye, bilim insanlarının açıkça tehdit edildiği, kadınlarının bizzat devlet kurumlarınca aşağılandığı, şehirlerinin aylarca abluka altında tutulduğu, meydanlarında bombaların patladığı bir ülke konumuna gelmiştir. Bu gittikçe ağırlaşan tablo karşısında eşit ve özgür bir ülke özlemi duyan bütün kesimlerin birlikte mücadele etmesi gerektiğinin inancıyla baskı ve soruşturmalara maruz kalan akademisyen arkadaşlarımızın yanında olduğumuzu ilan ediyoruz."
Mülkiyeliler Birliği’ndeki basın toplantısına Ankara Üniversitesi’nden Prof Dr. Gamze Yücesan Özdemir ile birlikte katılan Prof. Dr. Korkut Boratav da bugün yaşanan sıkıntıyı, geçmişte yaşanmış örnekleriyle anlattı.

Kaynak: CİHAN

17 Ocak 2016 Pazar 15:23

Ankara Üniversitesi, Türkiye, Politika, Güncel