Akdamar Kilisesi'nde Ayin Başladı

95 yıl aradan sonra ilk kez geçen sene yılda bir günlüğüne ibadete açılan Akdamar Kilisesi'nde ikinci ayin başladı.

Van'daki Akdamar Kilisesi'nde 95 yıl aradan sonra ilk kez geçen sene yılda bir günlüğüne ibadete açılan Akdamar Kilisesi'nde ikinci ayin başladı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından verilen izin ile ilki geçen sene yaptırılan ayinin ikinci ise cep telefonu hoparlöründen verilen çan sesi ile başladı. Kilise önünde toplanan din adamları ayini başlatmak üzere kiliseye girerken, iç mekan darlığından dolayı sadece 50 kişi içeri alınabildi. Ayini piskopos Sahak Masalayan yönetirken, Türkiye Ermenileri Patrikliği Ruhani Meclisi Patrik Genel Vekili Başpiskopos Aram Ateşyan da katıldı.

Basın mensuplarının yer darlığından dolayı kilisenin içerisine alınmadığı ayinde, dışarıda kurulan hoparlörlerle dışarıya ses veriliyor.

Van Vali Yardımcısı Atay Uslu ve Gevaş Kaymakamı Yusuf Guni ile Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Salih Tatlı da adada alınan tedbirleri yerinde incelediler. Sağlık İl Müdürlüğü tarafından görevlendirilen 45 sağlık personeli ada ve iskelede görev alınken, polis ekiplerinin geniş güvenlik önlemleri de devam ediyor.

Öte yandan, ilki geçen sene yapılan ayin öncesi konulmadığı için tartışma konusu olan haç ise ayinden yaklaşık 20 gün sonra takılmıştı.

Kaynak: CHA

11 Eylül 2011 Pazar 11:54

Politika, Güncel