Akdeniz'deki Kaçak Göçmen Faciası

Akdeniz açıklarında kaçak göçmenleri taşıyan teknenin batması sonucu hayatını kaybedenler için başkent Brüksel'de anma etkinliği düzenlendi.

Akdeniz açıklarında kaçak göçmenleri taşıyan teknenin batması sonucu hayatını kaybedenler için başkent Brüksel'de anma etkinliği düzenlendi.

Libya'dan İtalya'nın Lampedusa adasına ulaşmak üzere yola çıkan kaçak göçmen taşıyan bir geminin alabora olması sonucu hayatını kaybeden göçmenler, başkent Brüksel'de anıldı.

Lüksemburg Meydanı'nda bazı sivil toplum kuruluşları, çok sayıda Avrupa Parlamentosu (AP) üyesi ve yüzlerce Belçika vatandaşının katılımıyla düzenlenen anma etkinliği, saygı duruşuyla başladı. Gemi faciasında hayatını kaybeden göçmenlerin anısına törene katılan göstericiler tarafından hazırlanan yüzlerce kağıt gemi AP önünde sergilenirken, eylemciler yüzlerine beyaz maske taktı.

Yapılan konuşmalarda, AB'nin iki yüzlülüğü eleştirilirken, bu insanlar ülkelerinde savaş olduğu için veya şiddete maruz kaldıkları için ülkelerini terk etmek zorunda kaldıklarını söyleyen Belçika İşçi Partisi adına konuşan Riet Dhont, Avrupa Birliği o ülkelerinde meydana gelen olaylarda uzaktan veya yakından sorumlu olduğunu" söyledi.

Etkinliğin yapıldığı saatlerde AB Dışişleri Bakanları Lüksemburg'da toplantı halindeyken göstericiler, AB'nin göç politikasını gözden geçirmesini istedi.

Yapılan açıklamalarda, Avrupa devletlerinin arama kurtarma çalışmalarını acilen güçlendirmesi gerektiği belirtildi.

"Tehlikeli değiliz tehlikedeyiz" yazılı pankartlar taşıyan göstericiler," Tek çözüm dayanışma" şeklinde slogan attı.

Kaynak: AA

20 Nisan 2015 Pazartesi 21:17

Lüksemburg, Avrupa Birliği, Brüksel, Akdeniz, Politika, Güncel