Akıncı: G. Kıbrıs-İsrail-Yunanistan Zirvesi Barış Rotası Değil

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Güney Kıbrıs'ta dün Güney Kıbrıs, İsrail ve Yunanistan arasında gerçekleşen üçlü zirveyi değerlendirerek, 'Daha önce de defalarca açıkladığım gibi, bu bir barış rotası değildir' dedi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Güney Kıbrıs'ta dün Güney Kıbrıs, İsrail ve Yunanistan arasında gerçekleşen üçlü zirveyi değerlendirerek, "Daha önce de defalarca açıkladığım gibi, bu bir barış rotası değildir" dedi.
Güney Kıbrıs'ta bir araya gelen üç ülke lideri Nikos Anastasiadis, Aleksis Çipras ve Benjamin Netanyahu'nun,"East-Med" adı verilen ve Doğu Akdeniz doğalgazının Güney Kıbrıs-Girit-Yunanistan ve İtalya güzergahından Avrupa'ya ulaştırılmasını öngören projeyi bir adım ileriye taşıdıklarının anlaşılmakta olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Akıncı, "Güney Kıbrıs, Yunanistan ve İsrail'in 2018 yılında söz konusu proje güzergahı için aralarında anlaşma imzalayacakları da açıklanmıştır. Bunun ötesinde AB'nin bu projeye finansman desteği sağladığı da bilinmektedir" ifadelerini kullandı.
Doğu Akdeniz'deki enerji kaynakları konusunda Kıbrıs Türk Halkı ve Türkiye'yi dışlayarak barışa ve bölge istikrarına katkı yapmanın mümkün olmadığına, Kıbrıs açıklarındaki doğal gaz kaynaklarında Kıbrıs Türkleri'nin de hakkı olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Akıncı, bunu ortak yarar temelinde yönetmek ve bölgedeki en kısa, en ucuz ve en hızlı inşa edilebilecek güzergah olarak Türkiye üzerinden Avrupa'ya ulaştırmanın, en makulü olduğunu söyledi.
Akıncı, "Ekonomik akla uygun, barış ve istikrara hizmet edecek, Kıbrıs'ta çözüme katkı sağlayacak yol budur" dedi.
"Vahim hataya, bir yenisi daha eklenmek üzeredir"
Cumhurbaşkanı Akıncı yazılı açıklamasına şöyle devam etti:
"14 yıl önce Güney Kıbrıs'ı AB'ye tek başına almakla işlenen vahim hataya, bir yenisi daha eklenmek üzeredir.
"AB'ye üyelikten sonra çözümden daha da uzaklaşan Rum tarafı, doğal gaz zenginliklerini de tek başlarına sahiplenip, Kıbrıs Türk tarafını ve Türkiye'yi dışlayarak Avrupa'ya ulaştırmayı sağlarsa, çözüm için zaten çok az olan motivasyonları hiç kalmayacaktır. Bu gelişme, Kıbrıs'ta bölünmüşlüğe hizmet etmekten başka bir işe yaramayacaktır."
Uluslararası topluma davet
"Kıbrıs'ta çözüm, bölgede işbirliği ve istikrar istediğini söyleyen başta AB ve BM olmak üzere tüm uluslararası toplumu barışın, istikrarın, ekonomik aklın ve makul olanın yanında yer almaya davet ederim." (Fotoğraflı) - Lefkoşa

Kaynak: DHA

09 Mayıs 2018 Çarşamba 14:41

Güney Kıbrıs, Yunanistan, İsrail, Mustafa Akıncı, Dünya