Aksaray'da 24 Belediyeye Köy Statüsü Verilecek

Aksaray'da 6360 sayılı kanunla 30 Mart 2014 tarihinde yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçiminden sonra kapanacak belde belediye başkanları ile genel durum değerlendirme ve bilgilendirme toplantısı yapıldı.
/>Aksaray Valisi Selami Altınok...

Aksaray'da 6360 sayılı kanunla 30 Mart 2014 tarihinde yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçiminden sonra kapanacak belde belediye başkanları ile genel durum değerlendirme ve bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Aksaray Valisi Selami Altınok başkanlığında İl Genel Meclisi Toplantı Salonu'nda düzenlenen toplantıya Vali Yardımcısı Tolga Polat, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ramazan Altundağ, ile kapanacak 24 beldenin belediye başkanları katıldı. Vali Selami Altınok, Aksaray'da merkeze bağlı 12, Ağaçören 1, Gülağaç 2, Güzelyurt 1, Sarıyahşi 1 ve Ortaköy ilçesine bağlı 7 belde olmak üzere toplamda 24 beldenin köy statüsüne dönüşeceğini söyledi. İl Özel İdaresi tarafından yapılan çalışmalarda kapanacak belediyelerin personel, araç gereç, taşınmaz mal varlıkları ile borç-alacak durumlarının belirlendiğini ifade eden Vali Altınok, devirden sonra tekrar köy statüsü verilecek beldelerin diğer köylerde olduğu gibi yol, su, kanalizasyon ve diğer altyapı hizmetlerinin İl Özel İdaresi tarafından yapılacağını belirtti. Kapanacak belediyelerin yaklaşık 24 milyon lira borcu bulunduğunu ifade eden Vali Altınok beldelerin 65 memur 107 işçi olmak üzere toplam 172 personeli olduğunu söyledi. Belde belediye başkanlarının da görüşlerinin alındığı toplantıda, beldelerin araç gereç ve taşınmaz mallarının il Özel İdaresi'ne devir edileceğini söyleyen Vali Altınok, hizmetlerin daha verimli yapılması için, belirlenecek uygun bölgelerde şube veya şantiye oluşturularak bir kısım araç gerecin burada toplanması ile köylerin hizmetlerinde kullanılabileceğini, bunun için bir çalışma yapacaklarını bildirdi.

Aksaray'da merkeze bağlı; Acıpınar, Akçakent, Altınkaya, Armutlu, Doğantarla, İncesu, Karkın, Kutlu, Sarayhan, Sevinçli, Ulukışla, Yuva belde belediyeleri ile Ağaçören ilçesine bağlı Camili Belediyesi, Gülağaç ilçesine bağlı Bekarlar, Sofular belediyeleri, Güzelyurt ilçesine bağlı Ilısu Belediyesi, Ortaköy ilçesine bağlı; Balcı, Bozkır, Çiftevi, Devedamı, Harmandalı, Ozancık, Sarıkaraman belediyeleri, Sarıyahşi ilçesine bağlı Boğazköy belediyesi 2014 yılı Mart ayında kapanarak köy statüsüne dönüşecek. - AKSARAY

Kaynak: İHA

06 Aralık 2013 Cuma 14:53

Gülağaç, Ağaçören, Selami Altınok, Aksaray, Yerel