Alerjik Astımı Sadece Polen Değil Stres Etkiliyor

Avrasya Hastanesi K.B.B Uzmanı Op. Dr. Koray Cengiz, alerjik astımla ilgili bilinmesi gerekenleri anlatıyor.

Baharın gelişi, açan çiçekler, havada uçuşan polenler ve sevimli hayvan dostlarımız… Kulağa ne kadar hoş gelse de tüm bu unsurları barındıran bir tablo bazı kişilere kabus yaşatabilir. Özellikle de alerjik bir bünyeye sahip ve alerjik astımı olan kişilerde, söz edilen her durum bir alerjen olmaktan öteye gidemiyor. Üstelik bu alerjenler, kişilerde çok ciddi şikayetleri de beraberinde getiriyor.

Alerjik astım nedir?

Vücudun çeşitli alerjen, toksin veya mikrobik ajanslar karşısında verdiği bir çeşit reaksiyon olan alerjik astım, solunum yollarını etkileyen iltihabi bir hastalıktır. Özellikle de mevsim geçişlerinde ve yaz aylarında artış gösteren alerjik astım, alerjenlerin, vücudun salgıladığı ve alerjik astıma yol açan 'IgE' maddesinin aşırı üretilmesiyle ortaya çıkar. Daha çok polen, toz akarları, küf ve evcil hayvan tüylerine maruz kaldıktan sonra ortaya çıkan alerjik astım, bazı kişilerde gıdaya bağlı olarak da gelişebilir.

Alerjik astıma neden olan faktörler;

Bazı ilaçlar,

Rüzgarla polen yayan bitkiler( Çalılar ya da ağaçlar)

Sigara dumanı,

Hava kirliliği,

Bazı parfüm ve vücut losyonları,

Ev tozu akarları,

Mantar,

Küf sporları,

Evcil hayvanların tüyleri,

Bazı gıdalar.

Alerjik bünyeli kişiler risk grubunda!

Genetik olarak alerjik bünyeyle doğan kişilerde alerjik astımın ortaya çıkması daha yüksek bir ihtimaldir. Konuyla ilgili yapılan araştırmalar alerjik riniti olan kişilerin çoğunun alerjik astım da olduğunu ortaya koymaktadır. Solunum yolu alerjisi olan kişilerde alerjik astım görülmesi yüksek bir ihtimaldir. Çünkü alerjik reaksiyonları tetikleyen unsurlar aynı zamanda alerjik astımı da tetiklemektedir.

Stres ve üzüntüye dikkat!

Söz konusu alerjik astım olduğunda daha çok polenlerin veya evcil hayvan tüylerinin bu duruma yol açtığı düşünülür. Ancak durum sanıldığından daha karmaşıktır ve birçok faktör alerjik astımın ortaya çıkmasına yol açabilir. Örneğin hava değişimleri, kötü hava koşulları aşırı nem ve en önemlisi de stres alerjik astımın ortaya çıkmasında belirleyici bir rol üstlenebilir. Yaşanan üzüntü ve stres kişinin bağışıklık sistemini zayıflatırken kişiyi alerjenlere karşı savunmasız bırakabiliyor ve alerjik astım şikayetleri ortaya çıkıyor.

Alerjik astımın belirtileri nelerdir?

Alerjik astımı olan kişileri diğer insanlardan ayıran en önemli faktör, diğer insanları etkilemeyen alerjenlerin, o kişileri etkilemesidir. Bu noktada alerjenlerle karşılaşılan kişilerde en çok;

Kuru öksürük,

İnatçı öksürük krizleri,

Hapşırma,

Nefes darlığı,

Göğüs ağrısı,

Göğüste hırıltı,

Nefes alıp verirken ıslığa benzer çıkan ses,

Uyku bozuklukları.

Nasıl bir tedavi yolu izlenmelidir?

Kronik bir hastalık olan alerjik rinit, alerjenlere maruz kalındığı sürece tekrar eder. Dolayısıyla tedavi yaklaşımının en önemli kuralı bu alerjenlerden olabildiğince uzak durmalı aynı zamanda korunmalıdır. Bunun için koruyucu ilaçlar vardır. Yaşanan kriz anında nefes yoluyla alınan bu ilaçların yanında düzenli olarak kullanılması gereken ilaçlar da vardır.

Yaşam düzeninde değişiklik ve düzenleme şart!

İlaçların yanı sıra kişilerin alacağı küçük önemler alerjik astım şikayetlerinin kontrol altına alınmasında önemlidir. Bunlar;

Vakit geçirilen ev veya diğer mekanlar mutlaka havalandırılmalı,

Mekanın nem ve sıcaklık dengesi iyi ayarlanmalı,

Kullanılan klimalara polen filtreleri konulmalı,

Yatak çarşafları her gün çırpılmalı,

Polenlerin yoğun olduğu mevsimlerde saat 05.00 ve 10.00 aralığında dışarı çıkılmamaya özen gösterilmeli,

Sigara içilen ortamlardan uzak durulmalı,

Gribal enfeksiyonlar astımı tetiklediğinden korunmak amacıyla grip aşısı olunmalıdır.

Kaynak: Bültenler
16 Nisan 2019 Salı 10:44

Son Dakika