Yasak İlişkiden Doğan Bebeği Öldüren Anneye 16 Yıl Hapis

Erzurum'da mahkeme, kayınbiraderi ile yasak ilişki yaşayan ve doğan çocuğun kimliğinin tespit edilmemesi için ölüme terk eden kadına 16 yıl ceza verdi.

Erzurum'da, doğum sonrası topuğundan kan alınması için hastaneye getirilmesi istenen bebeği dağlık alanda ölüme terk ettiği belirlenen anne, yargılandığı mahkemece "kasten öldürme" suçundan 16 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı. Söz konusu bebek, annesi tarafından ölüme terk edildiği ifade edilen yerde bulunamadı.

KAYINBİRADERİNİN EVİNE YERLEŞTİ

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Tekman ilçesi Karapınar Mahallesi'nde yaşayan 3 çocuk annesi 38 yaşındaki Gülnaz Şahin, eşinin 4 yıl önce hayatını kaybetmesinin ardından evli olan kayınbiraderi İdris Şahin'in evine yerleşti.

BEBEK DOĞURDU

Bir süre sonra kayınbiraderi ile gayrimeşru ilişki yaşayan kadın, 22 Haziran 2012'de Erzurum Nene Hatun Kadın Doğum Hastanesinde bir kız bebek dünyaya getirdi. Hastanedeki tedavinin ardından anne ve bebeği taburcu edildi.

TOPUK KANI VERMEDİ

Yaklaşık 15 gün sonra anne Gülnaz Şahin'in, bebeğini "topuk kanı" alınması için herhangi bir sağlık birimine götürmediğini belirleyen İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri, ailenin yaşadığı eve ekip gönderdi. Gülnaz Şahin'in, sağlık görevlilerine "evde yeni doğan bebek" olmadığını belirtmesi üzerine rapor hazırlayan görevliler, konuyu İl Sağlık Müdürlüğüne iletti.Kadının verdiği ifade üzerine harekete geçen İl Sağlık Müdürlüğü, Tekman Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunarak konuyla ilgili soruşturma başlatılmasını talep etti.

TELEFON TAKİBİ

Savcılığın talimatı doğrultusunda konuyu araştıran İl Jandarma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürlüğü ile Tekman İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri, Şahin ailesini takibe aldı. Bir süre sonra 3 çocuğu ile İzmir'e taşınan Gülnaz Şahin ile kayınbiraderinin telefon görüşmelerini dinleyen güvenlik güçleri, çiftin bebeğin ölümüyle ilgili yaptığı görüşmeler sonrası iki şüpheliyi, İzmir ve Erzurum'da gözaltına aldı.

MÜEBBET İSTENDİ

Jandarmadaki işlemlerinin ardından 17 Nisan 2014'te çıkarıldıkları mahkemece "kasten öldürme" suçundan tutuklanan Gülnaz Şahin ile İdris Şahin hakkında, soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Muhammed Salih Gürakar tarafından hazırlanan iddianamede, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi.

MAHKEME AŞAMASI

Hınıs Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın karar duruşmasında, tutuklu sanık Gülnaz Şahin ile ikinci duruşmada tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan kayınbiraderi İdris Şahin ve avukatları hazır bulundu. Duruşmada söz alan sanık Gülnaz Şahin, bebeği dünyaya getirdikten sonra hastaneden taburcu edildiğini ve minibüsle Tekman ilçesine doğru yola çıktığını söyledi.

"PİŞMAN DEĞİLİM"

Yolda bebeğinin nefes almadığını fark ettiğini ve bunun üzerine öldüğünü düşünerek minibüsten inip bebeği dağlık alana bıraktığını anlatan Şahin, "Tekrar minibüse bindim. Minibüstekilerin hepsi yabancıydı ve kimse bana bebeği neden bıraktığımı sormadı. Çocuğu bıraktıktan sonra bir daha görmedim. Yaşadığımız ilişki nedeniyle bebekten kurtulmak istedim. Bundan dolayı pişman değilim. Ancak vefat eden eşimden olan üç çocuğumun başına bir şey gelirse üzülürüm. Bu kararı ben verdim, başka kimse beni yönlendirmedi ve baskı yapmadı" ifadelerini kullandı.

16 YIL CEZA ALDI

Tutuksuz sanık İdris Şahin de üzerine atılı suçlamayı kabul etmediğini ve bebeği kendisinin öldürmediğini bildirerek, cinayeti Gülnaz Şahin'in işlediğini savunarak, beraatini istedi. Mahkeme heyeti, "Normal şartlarda çocuğa ya da beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak bir durumda bulunan alt soydan birine karşı kasten öldürme" suçundan Gülnaz Şahin'i 16 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırdı.

Kayınbiraderi İdris Şahin ise "Üzerine atılı eylemi işlediğine dair mahkumiyetine yeterli her türlü şüpheden uzak, kesin ve inandırıcı delil elde edilemediği" gerekçesiyle beraat etti.

Kaynak: AA

06 Nisan 2015 Pazartesi 13:50

Karapınar, İl Sağlık Müdürlüğü, Tekman, Erzurum, Yaşam, Güncel