Almanya'daki cumhuriyet resepsiyonu'na cristoph daum da katıldı

Almanya'daki Cumhuriyet Resepsiyonu'na Cristoph Daum da katıldıİSKENDER GÜNGÖR KÖLN (DHA)- Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 96. yıl dönümü Almanya'nın Köln kentinde kutlandı.

Almanya'daki Cumhuriyet Resepsiyonu'na Cristoph Daum da katıldı
İSKENDER GÜNGÖR KÖLN (DHA)- Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 96. yıl dönümü Almanya'nın Köln kentinde kutlandı. Köln Konsolosluğu himayesinde Maritim Otel'de yapılan kutlamalara, ünlü Alman Teknik Direktör Christoph Daum da katıldı.
Kuzey Ren Vestfalya Eyalet Aile ve Uyum Müsteşarı Serap Güler ve Alman Hristiyan Demokratlar Partisi'nden Karsten Möhring de resepsiyona eşlik etti. Köln Başkonsolosu Barış Ceyhun Erciyes, eşi Şeyda Erciyes ile konukları kapıda karşıladı. Sanat Spor Sivil Toplum Temsilcilerinin katıldığı Cumhuriyet Resepsiyonunda Barış Pınarı Harekatı sebebiyle içki servisi yapılmadı. Köln kentini, Almanya'daki Türk toplumunun kalbi olarak tanımlayan Erciyes, 'Bu yıl Birinci Dünya Savaşı sonrasında işgal edilmiş topraklarımızın düşman işgalinden kurtarılması mücadelesinin başlangıcını ve yeni Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin ilk adımını teşkil eden 19 Mayıs 1919'un 100'üncü yılını da idrak ediyoruz. Mustafa Kemal'in 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkarak yaktığı bağımsızlık meşalesi sonucunda 29 Ekim 1923'te Türkiye Cumhuriyeti ilan edilmiştir ve o tarihte yakılan bağımsızlık meşalesinin ışığında yolumuza devam ediyoruz' ifadelerini kullandı.
'ULUSLARARASI HUKUKTAN DOĞAN HAKKIMIZI KULLANIYORUZ'
Barış Ceyhun Erciyes, Suriye operasyonuna da değindiği konuşmasına şu sözlerle devam etti 'Güney sınırımızda oluşturulmaya çalışılan terör koridoruna karşı ülkemiz uluslararası hukuktan kaynaklanan meşru müdafaa hakkını kullanarak Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Barış Pınarı operasyonlarıyla gerekli karşılığı vermiştir.'
'YABANCI VE İSLAM DÜŞMANLIĞI ENDİŞE VERİCİ'
Erciyes, son yıllarda Avrupa'da giderek güçlenen ırkçı, yabancı ve İslam düşmanı saldırıların endişe verici boyutlara ulaştığına vurgu yaptı. Köln Konsolosu Barış Ceyhun Erciyes, 'Türkiye ile Almanya ilişkilerinin daha da güçlenerek sürdürülmesini temenni ediyoruz' diyerek sözlerini noktaladı.

Almanya'daki cumhuriyet resepsiyonu'na cristoph daum da katıldı - Son Dakika

Kaynak: DHA

30 Ekim 2019 Çarşamba 14:07

Türkiye, Almanya, Köln, Güncel, Son Dakika

Son Dakika

Son Dakika Haberleri