Altan Tan: Ben Eleştirimi Yaparım Ama HDP'den Ayrılmam

'Kürt siyasetinde yol ayrımındayız' sözüyle partisini eleştiren HDP'li Altan Tan söylem değiştirerek 'HDP bölünmez; zor günler bitene kadar eleştiri yaparım ama yolumu ayırmam' dedi.

HDP'li Altan katıldığı televizyon programında gündeme dair soruları yanıtladı. Altan Tan 'HDP'nin bölüneceği iddialarına; HDP bölünmez; zor günler bitene kadar eleştiri yaparım ama yolumu ayırmam" dedi.

"HDP BÖLÜNMEZ, BAŞKA PARTİ KURULMAZ"

Tan'ın CNN Türk'te Taha Akyol'un programında yaptığı açıklamalar şöyle:

"Tane tane ifade etmeye çalışayım. HDP bölünmez, 5 milletvekili 10 milletvekili parti kursun gibi bir şey olmaz. Ben bugün zor günler bitene kadar eleştiri yaparım ama yolumu ayırmam. Kolay günler olsa yapılabilecek şeyler yapılır. Muhalefetin eleştirilerin, zor günlerde bir gedik açmak için bir farklı halkta bir umutsuzluk, yılgınlık meydana getirmek için olmaz."

'KÜRT SİYASETİNDE YOL AYRIMINDAYIZ' DEMİŞTİ

Tan, Habertürk'ten Kübra Par'a verdiği demeçte son dönemde artan terör saldırıları ve bölgedeki operasyonlarla çözüm sürecinde gelinen noktaya ilişkin, "Kürt siyasetinde bir yol ayrımındayız şu an. Çatışma, iç savaş, devrimci halk savaşında ısrar edenlerle buna karşı olup demokratik mücadeleyi seçenlerin bir yol ayrımı olacak" demişti.

HDP DIŞINDA BAŞKA PARTİ KURULABİLECEĞİNE İŞARET ETMİŞTİ

"PKK'nın yeniden şiddet sarmalına girmesinin hiçbir izahı yok" diyen Tan, "Bu savaş stratejisi devam ederse ve ağırlıklı sol, sosyalist, seküler söylem devam ederse farklı oluşumlar olabilir" diyerek HDP dışında yeni bir parti kurulabileceğine işaret etmişti.

DEMİRTAŞ'IN TAN'A CEVABI

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Tan'ın sözlerine, "HDP yol ayrımındadır diyenler kusura bakmasın, kendileri yol ayrımındadır. HDP'nin yolu, çizgisi bellidir. Çizgimiz olduğu yerde" yanıtını vermişti.

17 Haziran 2016 Cuma 23:40

Taha Akyol, Altan Tan, Politika, Güncel