Altın Çocuklar Satranç Turnuvasına Rekor Katılım

Kocaeli'nin en geniş katılımlı olarak yapılan Altın Çocuklar Satranç İl Şampiyonası sona erdi.

Kocaeli Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü'nün destekleriyle Altın Çocuklar Kulübü'nün sponsorluğunda yapılan "Altın Çocuklar Satranç İl Birinciliği" turnuvası, rekor katılımla gerçekleşti. Geçtiğimiz yıl 290 satranççının katıldığı turnuvada, bu yıl 540 sporcu yer aldı.

BAŞLAMA HAMLESİ DOĞAN'DAN

Mental aritmetik, satranç, hızlı okuma, dikkat geliştirme gibi alanlarda eğitim veren Altın Çocuklar Kulübü'nün bu yıl Kocaeli Satranç il birinciliğine sponsor olmasıyla "Altın çocuklar satranç il birinciliği" adını alan turnuvaya, katılımın yoğun olması satranç tutkunlarını sevindirdi. Başlama hamlesini İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan yaparken, Kocaeli Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürü Muzaffer Çintimar ve Altın Çocuklar kurucusu Elif Baykal da açılışta hazır bulundu. İki gün süren müsabakalar,12 ayrı farklı kategoride yapıldı. Antikkapı'da düzenlenen etkinlikte küçük satrançlar, ustalıklarını konuşturdu.

63.500 SATRANÇ TAKIMI DAĞITILDI

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin sporu tabana yayma amacıyla başlattığı ve her yıl ilköğretim birinci sınıf öğrencilerine dağıttığı 63.500 satranç seti dolayısıyla Kocaeli'de çağ atlayan satranç sporu, büyümeye de devam ediyor. Satranç setlerinin her eve girmesiyle birlikte, Kocaeli ve Türkiye'deki satranç turnuvalarına da katılımlar giderek artıyor.

DEREECEYE GİREN SPORCULAR

Kocaeli'de ilk kez bu kadar yoğun bir katılımın gerçekleştiği il şampiyonasında, 7 yaş kızlarda Elif Sarıca, 7 yaş genelde Emir Efe, 8 yaş genelde Kerimcan Ay, 8 yaş kızlarda Zeynep Çifti, 9 yaş genelde Alperen Sel, 9 yaş kızlarda Kübra Nalci, 10 yaş genelde Can Baylav, 10 yaş kızlarda, Sude Zeynep Çıldır, 11 Yaş genelde Berkcan Ergün, 11 yaş kızlarda Ilgın İnce, 12 yaş genelde Bartu Tuncer, 12 yaş kızlarda Nilay Kısacak birinci oldu.

Antalya'DA YAPILACAK

Müsabakalarda ilk üçe giren sporculara kupa, dört, beş ve altıncı olan sporculara da madalyaları Satranç Kocaeli İl temsilci Halil İbrahim Berzah, Antikkapı Genel Müdür Yardımcısı Nuri Kaya, Altın Çocuklar Kurucusu Elif Baykal ve protokol yetkileri tarafından düzenlenen törenle verdi. Geçtiğimiz yıl dört sporcunun temsil ettiği, bu yıl ise on sporcunun katılacağı Türkiye Küçükler Satranç Şampiyonası'nın 25-31 Ocak tarihlerinde Antalya'da yapılması planlanıyor.

Kaynak: Bültenler

18 Aralık 2013 Çarşamba 07:49

Antalya, Türkiye, Güncel