Altın Göz'den Yansıyan Acıklı Portreler

Carson McCullers'ın 1941 yılında yayımlanan romanı Altın Gözde Yansımalar, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları Modern Klasikler dizisinden yayımlandı.

Carson McCullers Altın Gözde Yansımalar'da, ABD'nin güneydoğu eyaletlerinden birinde yolları bir ordugâhın kasvetli ortamında kesişen beş kişinin başından geçen bir faciayı oldukça sürükleyici ve canlı bir üslupla anlatıyor

Carson McCullers'ın ikinci romanı Altın Gözde Yansımalar, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları Modern Klasikler dizisinden yayımlandı. İpek Babacan'ın çevirdiği romanda ABD'nin güneydoğu eyaletlerinin birinde bir ordugâhta bulunan beş kişinin yalnızlıkları, düşleri, saplantıları, başarısızlıkları ve zaaflarıyla, iç içe geçmiş yaşamları anlatılıyor. Bastırılmış duygularıyla savaş halindeki bir Yüzbaşı ve onun dünyayı umursamayan, delifişek karısı, bu kadının sevgilisi ve aynı zamanda aile dostları olan bir Binbaşı ve bu Binbaşı'nın sadakatsizliği yüzünden acı çeken, kırılgan ve duyarlı karısı ordugâhta bir araya gelmiştir. Akşam yemeklerinde buluşan ya da birlikte kâğıt oynayan bu insanların hayatlarını gözetleyen bir kişi daha vardır: Sessiz sakin, ama tehlikeli Er Williams.

Barış zamanı bir ordugâh, subayların at gezilerine çıktığı, subay eşlerinin partiler verip dedikodu yaptığı ve beklenmedik hiçbir şeyin olmadığı oldukça kasvetli ve sıkıcı bir yerdir. Ancak bu monoton ve boğucu atmosfere sıkışıp kalmış olan bu küçük grubu bir trajedi beklemektedir ve yaklaşan bu trajedi daha en baştan okura sezdirilmektedir.

Kaynak: Bültenler

25 Şubat 2014 Salı 14:20

Altın Gözde Yansımalar, Güncel, Son Dakika

Son Dakika