Altın Kelebeğin Gecesi Kitabı

Altın Kelebeğin Gecesi Kitabı kitabının yazarları, yayınevi, baskı tarihi ve diğer tüm bilgileri. Altın Kelebeğin Gecesi Kitabı kitabının kısa özeti.

Bu romanda anlatıcı bir sabah kendisine onur borcunu hatırlatan bir telefonla uyanır. Borcu hatırlatan kişi, Platon diye bilinen Muhammed Eflatun, çabuk parlayan fakat yetenekli bir ressamdır ve "insan vakarının ayaklar altında çiğnendiği" bir Memleket'te yaşamaktadır. Hep sahne ışıklarının gerisinde durmayı tercih etmiş olan ressam artık kendi hayat hikâyesini yazdırma arzusundadır.

Hikâye ilerledikçe Platon'un Londra'daki dostu, eski ressam olup, daha sonra New York'ta müzik eleştirmeni olan Alice Stepford'la; general düşkünlüğü yüzünden bir gecede İslam dünyasının Diderot'u olarak şöhrete kavuştuğu Paris'in entelektüel salonlarına kaçmak mecburiyetinde kalan Bayan 'Münasebetsiz' Latif'le; anlatıcının ilk aşkı, kitabın Altın Kelebeği Jindié'yle tanışırız.

Uzun zamandır Lahor'a yerleşmiş bir Çinli ailenin kızı olan Jindié, artık anlatıcının en iyi arkadaşı, Washingtonda Cumhuriyetçilerin kalp ameliyatçısı olağan ve bu yüzden çocuklarının kendisini affedemediği Zahidle evlidir. Jindié ailesinin çalkantılı tarihçesi, günümüzü ve geçmişi harmanlayan büyük bir serüvenle iç içe geçmiştir aslında. Jindiénin atalarından Du Wenxiu, on dokuzuncu yüzyılda Yunnanda bir Müslüman isyanına önderlik etmiştir

Altın Kelebeğin Gecesi, Tarık Ali'nin kaleme aldığı ve diğerleri Selahaddinin Kitabı, Taş Kadın, Nar Ağacının Gölgesi ve Palermo'da Bir Sultan olan İslam Beşlisi romanlarının sonuncusudur. Yazar, yazımı yirmi yılı aşan ve yirmiye yakın dile çevrilen bu roman dizisiyle büyük övgüler toplamış ve 2010 yılında Granada'da büyük Granadillo Ödülü'ne layık görülmüştür.Yazar: Tarık Ali
Yayınevi: Agora Kitaplığı

ISBN: 9786051032511
Boyut: 13,5x19,5
Sayfa Sayısı: 368
Basım Yılı: 2014-09
Basım Yeri: İstanbul
Cilt Durumu: Karton kapak
Kağıt Türü: 2. Hamur
Dil: Türkçe


Kaynak: Haberler.Com

14 Kasım 2014 Cuma 10:07

Londra, Eflatun, Kültür Sanat