BBC

Hindistan ve Bangladeş'te fırtına alarmı! 2 milyon insan tahliye edilmeyi bekliyor

Hindistan ve Bangladeş'te bugün etkisini göstermeye başlayan fırtına nedeniyle, kıyı bölgelerdeki 2 milyon kişi tahliye edilmeyi bekliyor.

Hindistan ve Bangladeş'i bugün etkisi altına alacak Amphan Fırtınası nedeniyle, kıyı bölgelerdeki 2 milyon kişi tahliye edilmek için bekliyor. Operasyonlarda ise koronavirüs salgını nedeniyle alınan tedbirler dolayısıyla aksama yaşanıyor.

TAHLİYELER KORONAVİRÜS NEDENİYLE AKSIYOR

Hindistan ve Bangladeş'i etkisi altına alıp Bengal Körfezi'ne doğru ilerleyen Amphan Fırtınası'nın son yirmi yıldaki en ölümcül fırtına olabileceğinden endişe ediliyor. Hindistan'ın meteoroloji birimlerinin hesaplamalarına göre, dalga boyu 5 metreye kadar çıkabilecek. 185 kilometre hıza ulaşması beklenen fırtınaya karşı yürütülen tahliye operasyonu ise koronavirüs önlemleri nedeniyle aksıyor.

İŞÇİLER YÜRÜYEREK EVLERİNE DÖNMEYE ÇALIŞTI

Fırtına alarmının verildiği bölgede, bir süredir salgın önlemleri nedeniyle büyük bir insan hareketliliği yaşanıyordu. Hindistan şehirlerinde sokağa çıkma yasağı ilan edilmesi sonrası, buralarda çalışan birçok işçi fırtınanın hattı üzerindeki köylerine geri dönüyordu. Orissa eyaleti, yığılmayı engellemek için 18 - 20 Mayıs tarihleri arasında, eyalete ulaşacak trenleri durdurdu. Çoğu yürüyerek evlerine dönmeye çalışan göçmen işçiler, birçok noktada durduruldu. Geçici barınma merkezlerine alındı.

2 MİLYON KİŞİ TAHLİYE EDİLECEK

Bangladeş afet koordinasyon birimine bağlı yetkililer, BBC'ye iki milyon kişiyi tahliye etmeyi amaçladıklarını açıkladılar. Ancak koronavirüs nedeniyle birçok merkezin karantina uygulamalarına ayrılmış olması da yetkilileri sıkıntıya düşürüyor. Hali hazırda 800 sığınağın 250'sinin, bu şekilde salgın çalışmalarına ayrıldığı kaydediliyor. Orissa ve Batı Bengal eyaletlerindeki okul ve benzeri binaların fırtına süresince geçici sığınak olarak kullanılması kararlaştırıldı.

BİNLERCE İNSAN HAYATINI KAYBETMİŞTİ

2007 yılında Sidr Fırtınası bölgedeki 3.700 kişinin ölümüne neden olmuştu. 1999 yılında ise yine Orissa eyaleti sahil bölgesini vuran süper siklon fırtınası 9 bin kişinin ölümüne yol açtı.

Hindistan ve Bangladeş'te fırtına alarmı! 2 milyon insan tahliye edilmeyi bekliyor - Son Dakika Dünya
Kaynak: BBC
19 Mayıs 2020 Salı 23:35

Son Dakika