BBC

Amsterdam'ın Genelevleriyle Ünlü Sokağında Kredi Kartı Kullanımı Yasaklandı!

Amsterdam'daki Kırmızı Fener Sokağı'nda bulunan genelevlerde kredi kartı kullanımı yasaklandı. Hem cinsel ilişki işçileri hem de siyasetçiler bu karara tepki gösterdi.

Hollanda'nın başkenti Amsterdam'daki Kırmızı Fener Sokağı'nda (Red Light District) bulunan genelevlerde kredi kartı kullanımı artık mümkün olmayacak. ABN Amro Bank ve Data Consult'un ortak kuruluşu olan kredi kartı şirketi EMS, cinsel ilişki işçileriyle çalışmayı durdurma kararı aldı. Hem cinsel ilişki işçileri hem de siyasetçiler bu karara tepki gösterdi.

TEPKİ TOPLADI

Hem cinsel ilişki işçileri hem de siyasetçiler bu karara tepkili. Kredi kartı sayesinde daha şeffaf bir çalışma ortamı bulunduğu ve sömürünün en aza indiğini belirten cinsel ilişki işçileri, bankaları ayrımcılıkla suçluyor. Kırmızı Fener Sokağı sakinlerinden Mark van der Beer'e göre, bankaların aldığı karar cinsel ilişki işçilerini daha da köşeye sıkıştıracak.

Van der Beer, ödemelerin kartla yapılmasının cinsel ilişki işçilerine yönelik sömürüyü ortadan kaldırdığını ve istismarın kolayca ortaya çıkarılabildiğini savunuyor.

GÜVENLİK SIKINTISI YARATACAK

Der Beer'e göre, yeniden nakit paraya dönülmesi, bütün bu sorunların yanı sıra, sokakta çalışan cinsel ilişki işçilerine güvenlik sıkıntısını da beraberinde getirecek ve yanında yüklü nakit parayla sokağa çıkan cinsel ilişki işçileri hiçbir zaman güvende olmayacak.

BELEDİYE BAŞKANI'NA ÇAĞRI: KONUYU HÜKÜMETİN GÜNDEMİNE TAŞI

Kredi kartları şirketi EMS, cinsel ilişki işçileri ile çalışmama konusunda açıklama yapmak istemiyor. Şirket sözcüsü, "Basına açıklama yapmadan önce onlarla konuşmak istiyoruz" diyor.

EMS'nin cinsel ilişki işçileri ile çakışma kararına siyasi partilerden de tepki var. Liberal Sağ Parti (VVD) Amsterdam Belediye Meclisi üyesi Eric van der Burg, bunun sadece Amsterdam'ın sorunu olmadığını, birçok yerde cinsel ilişki işçilerinin ayrımcılığa uğradığını söyledi.

Van der Burg, Belediye Başkanı Femke Halsema'dan, konuyu ulusal hükümetin gündemine taşımasını istedi.

Demokratlar 66 (D66) belediye meclis üyesi Alexander Hammelburg da de Telegraaf'a yaptığı açıklamada, cinsel ilişki işçilerinin dijital ödeme sistemlerine erişiminin yasal bir hak olduğunu söyledi.

Kaynak: BBC

BBC
15 Kasım 2018 Perşembe 16:01

Dünya